Космоплан компанії Virgin Galactic здійснив перший комерційний політ

Космоплан SpaceShipTwo, розроблений компанією Virgin Galactic, успішно здійснив свій сперший комерційний політ. Борт здійнявся на висоту у 85 кілометрів. Пасажири — італійські дослідники — провели в умовах невагомості серію експериментів, повідомляє видання SpaceNews.

VSS Unity після відстикування від літака-носія VMS Eve. SpaceNews / Jeff Foust

VSS Unity після відстикування від літака-носія VMS Eve. SpaceNews / Jeff Foust

Що це за проєкт?

Компанія Virgin Galactic розробляє проєкт суборбітального космоплана для космічного туризму з початку 2000-х років. Суть проєкту полягає у тому, що літак-носій вивозить відносно невеликий космоплан на висоту близько 10 кілометрів, де той відділяється, запускає ракетний двигун та здійснює суборбітальний політ, після якого повертається на аеродром, де здійснює посадку «по-літаковому». Перший прототип SpaceShipOne подолав межу космосу ще у 2003 році, але початок комерційних польотів сильно затримався, зокрема, через катастрофу SpaceShipTwo у 2014 році, де загинув один із пілотів.

Як відбувся запуск?

Запуск відбувся з Космопорту «Америка» у Нью-Мексико, США о 17:30 за київським часом. Космоплан VSS Unity (другий апарат з серії SpaceShopTwo, першим був VSS Enterprise, що розбився) спершу доставив на висоту близько 14 кілометрів літак-носій, після чого о 18:30 VSS Unity відстикувався та продовжив рух нагору з власними двигунами. На Землю екіпаж повернувся о 18:43 за Києвом.

На борту космоплана було шість людей: два пілоти, працівник Virgin Galactic і три італійські дослідники, які мали провести 13 експериментів, серед яких зокрема вимірювання космічної радіації, досліди з впливу невагомості на рідини та процеси горіння, а також випробування нового протиперевантажувального костюма.

Важливо відзначити, що всі вони побували у космосі лише за версією Повітряних сил США, згідно з якою його межею вважається висота у 80 кілометрів. Міжнародна авіаційна федерація називає межею космосу так звану лінію Кармана — висоту у 100 кілометрів.