Користь гіалуронової кислоти у зволожувальній косметиці сильно переоцінили

Здатність гіалуронової кислоти у косметичних засобах утримувати велику кількість води виявилася перебільшеною. Досліди вказали, що сполука не зв'язує у 1 000 разів більше молекул води за власну вагу, як це десятиліттями розповідають у рекламах, а у сотні разів менше. Про розкриття повідомляє New Scientist, а стаття хіміків вийшла на порталі ChemRxiv.

Mathilde Langevin / Unsplash

Mathilde Langevin / Unsplash

Чому перевіряли рекламні твердження про гіалуронову кислоту?

Ще з 50-х років минулого століття про гіалуронову кислоту шириться твердження, що вона може звʼязувати у тисячу разів більше води за власну вагу. Особливо часто його використовують у рекламних кампаніях косметологічних засобів, де завдяки гіалуроновій кислоті обіцяють зволоження шкіри та розгладження зморшок. Однак більш сучасні дослідження вказували, що можливості сполуки дещо перебільшують, і 1 її грам звʼязує від 0,5 до 1,8 грама води. Попри це, науковці Університету Мельбурна вирішили актуалізувати дані, щоб споживачі повніше уявляли картину.

Скільки води утримує сполука?

Науковці вимірювали здатність гіалуронової кислоти зв'язувати воду при додаванні 1 граму сполуки до 1 000 грамів води. Вони використали метод диференційної сканувальної калориметрії, щоб простежити, які зміни відбуваються при температурному впливі на розчин води з кислотою та з чистою водою. Результати свідчать, що гіалуронова кислота справді зв'язує воду, але далеко не тією мірою, що про неї говорять.

Кожна молекула кислоти містить 12 атомів, здатних формувати водневі зв'язки з не більш ніж трьома молекулами води, даючи у сумі 36 молекул води на молекулу гіалуронової кислоти, а в експериментах у середньому було по 14 молекул води на кислоту. І якби сполука захоплювала якимось чином у тисячу разів більше за свою вагу води, то утримувала б близько 22 389 молекул і утворювала б щільний гель чи навіть тверде тіло. Але розчин в експерименті залишався рідким і поводився, як вода. І вчені висновують, що попри здатність гіалуронової кислоти бути зволожувальним агентом у косметиці, її роль сильно перебільшена.