Комахи пінявки внесли у свій раціон понад 1 300 видів рослин

Звичайні пінявки виявилися рекордсменами за різноманіттям раціону серед комах, харчуючись щонайменше 1 311 видами рослин зі 117 родин, переважно Айстровими й Розовими. Це майже вдвічі більша кількість видів, ніж у другої за різноманіттям раціону комахи. Невибагливість пінявок робить їх ще небезпечнішими шкідниками сільськогосподарських культур, оскільки вони переносять патогенну для рослин бактерію. Про дослідження у журналі PLOS ONE розповідає сайт журналу Science.

Philaenus spumarius. Claire Harkin

Philaenus spumarius. Claire Harkin

Як і для чого з'ясовували раціон пінявок?

Поширені на більшій частині Північної півкулі звичайні пінявки (Philaenus spumarius) живляться ксилемною рідиною рослин, яка складається головно із води та розчинених у ній мінеральних речовин. Оскільки у більшості видів рідина ксилеми подібна, то припускалося, що пінявки не надто вибагливі. Гіпотеза не здавалася надто важливою для перевірки, поки років десять тому не з'ясувалося, що ці комахи переносять бактерію Xylella fastidiosa. Вона спричиняє у Європі масові смертельні хвороби у рослин, особливо в оливи. Прагнучи з'ясувати, на кому ще живиться пінявка, вчені Університету Сассекса та Американського музею природничої історії проаналізували наукову літературу про комах і заручилися підтримкою цивільних науковців, які повідомляли їм про випадки зустрічей із пінявками. Так з'ясувалося, що у пінявок чи не найрізноманітніший раціон поміж комах. Це слід буде врахувати при створенні методів боротьби з Xylella fastidiosa — хоч не всі рослини в раціоні вразливі до бактерії, вони можуть бути резервуарами патогену після зараження.

  • Захисна піна, якою огортають себе личинки пінявок на рослинах, надихнула інженерів створити вогнестійке покриття для дронів.