Колонія австралійських мурах прикинулася мертвою

Австралійські вчені застали цілу колонію мурах Polyrhachis femorata за одночасним вдаванням з себе мертвих при стривоженні їхнього гнізда. Імовірно, так комахи намагаються захистити себе від потенційних хижаків, повідомляють біологи в Australian Journal of Zoology.

Мурахи вдають з себе мертвих при виявленні. Petit S, Stonor MB / Australian Journal of Zoology, 2023

Як колонія вдала із себе мертвих?

Науковці з Дослідницької станції острова Кенгуру та Західноавстралійського музею перевіряли розташовані в дикій природі дерев'яні ящики для сумчастих бурамісів, які сильно постраждали під час австралійських пожеж 2019-2020 років. У шістьох із сотень перевірених вчені натрапили на колонії мурах Polyrhachis femorata, яких до того у Західній Австралії не бачили. Коли вони обережно відкрили кришку одного з ящиків, то здивувалися побаченому, оскільки мурахи здавалися мертвими. Вчені подумали, що їх усіх щось вбило, але коли повністю відкинули кришку, помітили, що деякі комахи ворушаться. А коли вони доторкнулися паличкою до нерухомих мурах у кутку ящика, всі вони на короткий час «ожили», після чого багато з них знову перестали рухатися. Ближче до кінця десятихвилинного спостереження колонія поступово почала повертатися до активного руху. Подібне потім спостерігали і з іншими колоніями в ящиках.

Мурахи оживають, коли їх торкатися паличкою. Petit S, Stonor MB / Australian Journal of Zoology, 2023

Чому мурахи так дивно повелися?

Науковці припускають, що мурахи намагаються захиститися від хижаків, вдаючи з себе мертвих, як це вже не раз помічали в інших тварин, зокрема окремих мурах. Однак те, що деякі мурахи продовжують рухатися, коли інші вже завмерли, може знижувати ефективність захисту, тож можливо, що річ в іншому. Автори радять провести більше досліджень цієї поведінки.