Кліматичне моделювання спрогнозувало інтенсивне нагрівання океанічних течій

Австралійське дослідження показало, що впродовж наступних 30 років інтенсивність спекотних періодів у деяких найсильніших океанічних течіях буде більшою, ніж у середньому в світі. Це стосується Гольфстриму, течії Куросіо, найпотужнішої у світі Антарктичної циркумполярної течії та інших. Про це повідомляють автори статті у журналі Nature Communications.

Як зміни температури води в океанах впливають на екосистеми?

Супутникові спостереження та вимірювання температури поверхні моря свідчать про збільшення частоти, тривалості та інтенсивності періодів спеки у глобальному океані за останні два десятиліття. Це впливає на морські організми, адже збільшення температури сягає рівня, який вони вже майже не здатні переносити. Періоди спеки також можуть збільшити ймовірність змін екосистем за допомогою інших механізмів, окрім теплового стресу. Повідомляється про екологічні та економічні наслідки останніх подій, пов’язаних з періодами аномально високих температур морської води. Це, зокрема, місцеве зникнення мангрових лісів та водоростей, знебарвлення коралів, підвищена смертність безхребетних, риб, морських птахів та морських ссавців, а також інвазії немісцевих видів. Усе це не тільки змінює глобальне біорізноманіття, але й чинить соціальний вплив. Очікується, що тенденція до збільшення періодів спеки протягом цього століття продовжуватиметься у всьому світі.

Про що дізналися вчені?

Попередні дослідження базувались на прогнозах глобальних кліматичних моделей, які були занадто грубі, щоб стати практичними для оцінки ризиків та планування адаптації для місцевої промисловості. Для нового дослідження вчені використали два майже глобальних моделювання з високою роздільною здатністю протягом поточного та майбутніх періодів, які могли відтворити схеми вихорів — кругових рухів води, що спричиняють вири та генерують течії. Усі моделі керувалися сценарієм з високим рівнем викидів вуглецю. Вони показали, що більш інтенсивні та часті спекотні періоди з'являються в кожній західній граничній течії, яку досліджували вчені. Однак на межі цих течій вихори, що відділилися від основного потоку, створили райони, де збільшення числа спекотних днів було нижчим за середнє.

Прогнозовані дні спеки в західних морських граничних регіонах. Порівняння двох моделей з різною роздільною здатністю, що використовувалися для дослідження.

Точність моделі підтверджена порівнянням результатів із спостереженнями 1982–2018 років. За цією моделлю дослідники спрогнозували, як періоди спеки у морі змінюватимуться зі зміною клімату до 2050 року. Результати підкреслюють, що наслідки не будуть відчуватися скрізь однаково, що має враховувати рибне господарство та сфера вирощування водних організмів.