Китові акули вперше пройшли ультразвукове дослідження на волі

Морські біологи прикинулися рибами-чистильниками й вперше зробили ультразвукове дослідження китовим акулам на волі. Науковці змогли оглянути таким чином 50 акул, і у майбутньому планують розробити стандартизовану методику оцінки стану здоров’я акул засновану на ультразвукових даних. Дослідження опублікували у Frontiers in Marine Science.

Одна з акул, якій провели УЗД прямо в океані. AIMS

Одна з акул, якій провели УЗД прямо в океані. AIMS

Як робили УЗД акулам?

Щоб зробити УЗД в неволі, вчені зазвичай знерухомлюють акулу та/або застосовують анестезію, що може спричинити стрес та загибель риби. А утримання китових акул в неволі ускладнюється ще й через їхній великий розмір, тому науковці вирішили спробувати провести діагностику прямо в океані.

Для цього вони взяли на себе роль риби-чистильника: один дослідник підпливав до акули і починав прибирати паразитичних ракоподібних, що оселяються навколо її рота. У відповідь акула припиняла плисти, дозволяючи продовжити «чистку», а в той час інший дослідник мав змогу просканувати тіло акули портативним ультразвуковим пристроєм.

Таким чином за два роки вчені змогли отримати дані в оглянутих акул про стан сердець, печінки, шкіри, м’язів тощо. Й оскільки китові акули є фільтраторами води, вчені побоюються, що забруднення водойм пластиком матиме згубний вплив на їхній організм. Тож можливість проводити УЗД прямо в океані дозволить регулярно слідкувати за станом їхнього здоров’я.

  • А нещодавно вчені вперше зафіксували випадок, коли тигрова акула з’їла єхидну. Дізнались вони про це, тому що згодом акула її виблювала, ймовірно через стрес.