Китайський ровер знайшов підповерхневі потоки лави на Місяці

Китайський місяцехід «Юйту-2» знайшов на зворотній стороні Місяця кілька шарів місячної лави, які мільярди років тому просочилися у надра супутника крізь тріщини на поверхні. Виявили їх за допомогою радарів, які дозволили візуалізувати структуру Місяця на глибині до 300 метрів. Нові результати роботи «Юйту-2» допоможуть вченим уточнити етапи геологічної історії супутника Землі, розповідає видання Space.com. Робота науковців опублікована у Journal of Geophysical Research: Planets.

«Юйту-2» на знімку апарат «Чан'е-4», який доставив місяцехід / CNSA Photo

«Юйту-2» на знімку апарат «Чан'е-4», який доставив місяцехід / CNSA Photo

Як лава розливалася на Місяці?

Вважається, що більш як мільярд років Місяць вулканічно неактивний, адже на відміну від Землі, на супутнику немає тектонічної активності. Утім, близько 3,8-3 мільярда років тому, коли Місяць піддавався частим ударам космічних тіл, на його поверхню виливалися потоки магми, про що свідчать широкі лавові поля — місячні моря. Аби краще зрозуміти, що відбувалося з супутником у цей період історії, планетологи шукають базальтові породи, поховані під реголітом. Дослідити їх допоміг китайський місяцехід «Юйту-2», який з 2019 року працює в одному з найбільших кратерів на зворотному боці Місяця — Басейні Південний полюс — Ейткен.

За допомогою радара LPR (Lunar Penetrating Radar) на борту місяцехода науковці змогли візуалізувати геологічні структури на глибині до 300 метрів. Так планетологи знайшли прихований ударний кратер, а також принаймні три шари базальту, які тоншали з наближенням до поверхні. На думку вчених, вони утворилися внаслідок серії вивержень, а зменшення товщини свідчить про зменшення вулканічної активності.

  • Раніше ми розповідали, як «Юйту-2» допоміг вивчити ґрунт на зворотній стороні нашого супутника. За тим, як він налипнув на колеса ровера, вчені оцінили його в'язкість та виявили, що місячний реголіт схожий на земні піщано-глинясті породи.

👋 Підпишіться на наш телеграм-канал чи інстаграм та не пропускайте найцікавіше зі світу науки!