Кільця Сатурна назвали на чотири мільярди років старшими за попередні оцінки

Кільця Сатурна назвали на чотири мільярди років старшими за попередні оцінки: раніше вважали, що їм лише 100-400 мільйонів років. Таке припущення зробили на основі спостережень космічного апарату «Кассіні», який зафіксував незвичну чистоту кілець, що складаються з великих уламків льоду та дрібних крижаних частинок. Однак останнє моделювання засвідчило, що вони можуть існувати вже 4-4,5 мільярда років. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Geoscience.

Зображення Сатурна, зроблене зондом «Кассіні» у 2016 році. NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Зображення Сатурна, зроблене зондом «Кассіні» у 2016 році. NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute

Як вдалося встановити вік кілець?

Довгий час астрономи припускали, що кільця Сатурна сформувалися разом із планетою приблизно 4,5 мільярда років тому. Але у 2004 році, коли туди прибув «Кассіні», виникла альтернативна теорія про їхній відносно молодий вік через чистоту від пилу — можливо, лише 100-400 мільйонів років.

Японські науковці провели нові дослідження й створили модель, яка симулює зіткнення космічного пилу з частинками кілець на високих швидкостях до 100 000 кілометрів на годину. У результаті зіткнень пил випаровується за температури близько 9700 градусів Цельсія, а газова компонента конденсується під впливом магнітного поля Сатурна, утворюючи заряджені мікрочастинки. Частина з них притягується планетою, а частина виноситься у космос. Тому кільця можуть залишатися чистими навіть протягом мільярдів років.

Нові дані допомагають інакше подивитися на процеси формування Сонячної системи та по-новому оцінити вік й інших її об’єктів. Підтвердження цих висновків може стати завданням для наступних місій до Сатурна.

Які ще відкриття про Сатурн робили

🪐 Моделювання на основі даних апарата «Кассіні» показало, що у минулому Сатурн міг мати ще один супутник, який пізніше зіткнувся з планетою, нахиливши вісь її обертання та наділивши кільцями.

🔭 Телескоп «Габбл» побачив початок формування «спиць» у кільцях Сатурна, які зазвичай виникають наприкінці зими на планеті. Пізніше телескоп помітив «спиці» на обох боках планети.

🛰️ Аналіз даних місії «Кассіні» вказав на те, що кільця Сатурна можуть зникнути вже за 15-400 мільйонів років через обмін матеріалом між ними та потоки мікрометеороїдів.