Кандидат у радіосигнал з екзопланети виявився земним

Команда китайських і американських вчених спростувала позаземне походження радіосигналу, який як вважалося, походив з екзопланети у системі зорі Kepler-438. Кандидатом у техномаркер став сигнал на частоті у 1140,604 мегагерца. Однак, як пишуть дослідники в опублікованій на arXiv роботі, поляризаційні характеристики сигналу вказують, що він має земне, антропогенне походження.

Радіотелескоп FAST, який допоміг і виявити, і спростувати сигнал. Qu Honglun / China News Service / Getty Images

Радіотелескоп FAST, який допоміг і виявити, і спростувати сигнал. Qu Honglun / China News Service / Getty Images

Ми ловили сигнал з екзопланети?

Існує два способи знайти відповідь на питання «Чи одні ми у Всесвіті»: виявлення біомаркерів, тобто продуктів біологічних процесів, а також виявлення техномаркерів, тобто ознак технологічно розвинутих цивілізацій. І останнім займаються проєкти SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, «пошук позаземного розуму»), які досліджують зоряні системи за допомогою радіотелескопів, шукаючи сигнали, які за параметрами стануть кандидатами на сигнал від позаземних цивілізацій.

Зазвичай параметрами для вибору цілі для дослідження є зоряні системи, які містять екзопланети у придатній для життя зоні — на такі відстані, де планета зоряної маси з атмосферою зможе підтримувати рідку воду. І в програму досліджень SETI за допомогою радіотелескопа FAST у 2021 році потрапило 33 зоряні системи із відомими екзопланетами, які вважаються «кам'янистими». З однієї з них — Kepler-438 на відстані близько 580 світлових років від нас — вчені зафіксували цікавий сигнал, який за характеристиками підійшов під критерії пошуків SETI, та одразу привернув увагу журналістів.

Що це за сигнал?

Увагу вчених зазвичай привертають вузькосмугові сигнали, які використовуються у земних комунікаціях та не виникають у результаті яких-небудь астрофізичних процесів. Таким був, наприклад, сигнал з Проксими Центавра, який, втім, також виявився земного походження. І виявлений сигнал на частоті у 1140,604 мегагерца сигнал під час 20-хвилинного спостереження за системою Kepler-438 зареєстрували лише в одному промені, що зокрема завдяки характеристикам дрейфу сигналу та його ширині, дало можливість зробити його кандидатом на техномаркер з екзопланети.

То позаземні цивілізації нічого не надсилали?

Згідно з новим аналізом даних, схоже, що ні. Китайські та американські вчені представили результати повторного аналізу, а також нових спостережень, які додатково провели 7 листопада 2021, 10, 19 та 28 березня та 6 квітня 2022 року. І жодних подібних вузькосмугових сигналів зафіксувати не вдалося. Натомість повторний аналіз даних знайденого сигналу вказав, що його поляризаційні характеристики змушують виключити сигнал у кандидати на позаземне походження. Імовірно, це перешкода земного антропогенного походження, джерело якого поки не виявлено.

Більше про те, як шукати розвинені позаземні цивілізації ми розповідали у нашому тексті «Де всі вони є?», а якщо вас влаштує будь-яка форма життя, то по біомаркери можна дізнатися у матеріалі «У пошуках позаземного життя».