Ізотопний аналіз уточнив деталі життя і смерті Віттрупського болотяного чоловіка

Болотяна людина з данського міста Віттруп, яку вбили 5 000 років тому, походила зі скандинавського узбережжя, показав ізотопний аналіз решток. Вчені припускають, що переселення людини було зумовлено її родом діяльності, наприклад, торгівлею чи ремеслом, або ж є наслідком її захоплення у неволю представниками данських землеробів. Про таке розповідає Nature з посиланням на статтю у журналі PLOS ONE.

Череп Віттрупського чоловіка. Fischer A, et al. / PLoS ONE, 2024

Череп Віттрупського чоловіка. Fischer A, et al. / PLoS ONE, 2024


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що намагалися дізнатися про Віттрупську людину?

Рештки людини віком 30-40 років, яка тепер відома як Віттрупський чоловік, знайшли у торф'яному болоті біля данського міста Віттруп ще 1915 року. Дослідження з того часу показали, що чоловіка забили до смерті, імовірно, дерев'яною битою, яку знайшли поруч, приблизно у 3300-3100 роках до нашої ери. Він дещо відрізнявся за черепом від місцевих данських фермерів того часу, тому вчені припускали, що він був із іншого поселення, можливо, землеробів, коріння яких тягнеться до Середнього Сходу. Але ізотопний аналіз, який дає змогу встановити походження елементів у скелеті з різних регіонів, вказав вченим Копенгагенського університету на нові деталі життя та смерті болотяного чоловіка.

Що показали результати?

Науковці дійшли висновку, що чоловік походив зі Скандинавського узбережжя, а не поселення з середньосхідним корінням. Співвідношення ізотопів вуглецю та азоту в кістках і зубах вказало, що Віттрупський чоловік у дитинстві харчувався морепродуктами, перш ніж перейшов у підлітковому віці на прісноводну рибу та дичину. Відтак у дорослому віці його раціон був більше схожий на такий у землеробів, із більшою кількістю злаків. Вчені знайшли у його зубах білкові фрагменти тюленів, китів, а також риб, кіз і овець.

Науковці припускають, що дитинство біля моря у поселенні рибалок-мисливців-збирачів мало посприяти його готовності пережити подорож відкритим морем до Данії. Щодо причин переселення, то вчені розглядають варіант захоплення чоловіка у рабство перед його вбивством, оскільки для тодішніх скандинавських племен це не було рідкістю. Але також можливо, що в нові землі його привело ремесло. Вчені зазначають, що тодішні крем'яні сокири жителі норвезького узбережжя робили і з високоякісного данського каменю, тож можливо, що Віттрупський чоловік добирався у далечину за матеріалом, але залишився жити свої останні десятиліття у поселенні фермерів. Там, імовірно, його принесли у жертву забиттям. Ритуальне вбивство пояснило б, чому у місцевих болотах знаходили тіла й інших убитих людей.

  • Нещодавно вчені розкрили деталі життя й іншого данського болотяного чоловіка. Вони встановили, що людина поїла перед смертю — схоже, ячну кашу.