Іншопланетян пошукали біля джерела сигналу Wow!. І не знайшли

Почутий ще у 1970-х роках сигнал Wow! дослідили астрономи, що займаються пошуками позаземного розуму за технологічними маркерами у рамках програми Breakthrough Listen. Пошуком займалися за допомогою двох радіотелескопів поблизу сонцеподібної зірки на відстані 1 800 світлових років від нас, що вважається джерелом цього сигналу. І жодного техномаркеру, який би вказав на позаземну цивілізацію, вчені не знайшли. Свої результати команда Breakthrough Listen опублікувала у Research Notes of the AAS.

Big Ear Radio Observatory, North American AstroPhysical Observatory (NAAPO) / Wikimedia Commons

Big Ear Radio Observatory, North American AstroPhysical Observatory (NAAPO) / Wikimedia Commons

Що це за сигнал?

Сигнал Wow! — це яскрава аномалія, що тривала 72 секунди і була зафіксована радіотелескопом Big Ear у 1977 році, яка довго вважалася перспективним кандидатом на сигнал від позаземних цивілізацій. Таку назву сигналу приніс астроном, що його зареєстрував: він був настільки вражений побаченим, що обвів відповідну групу символів та приписав «Wow!». І хоча з того часу сигнал ніколи не повторювався, шукачів позаземних цивілізацій це, звісно, не спиняло: ми і самі надсилали з Землі радіосигнали, але жодна з цих передач не тривала довго та не повторювалася.

І восени два роки тому астроному-аматору Альберто Кабальєро (Alberto Caballero) у даних телескопа «Гая» вдалося знайти імовірне місце, звідки цей сигнал міг прийти 45 років тому. З тисяч зірок поблизу області, з якої прийшов cигнал Wow!, найперспективнішою виявилася схожа на наше Сонце зоря 2MASS 19281982-2640123 на відстані 1 788 світлових років від нас. Вона володіє радіусом у 0,9 сонячного, ефективною температурою у 5 783 кельвіни та має таку саму, як у Сонця світність. І на неї націлилася команда астрономів з програми пошуку техномаркерів Breakthrough Listen.

Як шукати позаземний розум?

Вчені не покладають спроб відшукати за межами Землі розвинену цивілізацію, а тому вкладають зусилля у проєкти SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence, «пошук позаземного розуму»). Одним з таких є програма Breakthrough Listen, що шукає космічні сигнали штучної природи. І щоб перевірити, чи походить щось з околиць зірки 2MASS 19281982-2640123, яка теоретично принесла cигнал Wow!, вони протягом 9 хвилин і 40 секунд одночасно спрямували на неї дві потужні радіообсерваторії: Телескоп Роберта К. Берда у Грін-Банку та Масив телескопів Аллена. І нічого не знайшли.

Це перший у рамках цієї програми саме цілеспрямований пошук. Астрономи намагалися зафіксувати вузькосмуговий радіосигнал, пов'язаний з 2MASS 19281982-2640123, однак жоден з зафіксованих не потрапив під визначені характеристики техномаркера чи самого сигналу Wow!. Усі близько 9 тисяч зареєстрованих подій з'явилися в даних обох телескопів, що дозволяє припустити, що вони пов'язані з локальними радіочастотними перешкодами.

Може, іншопланетяни просто переїхали?

Окрім 2MASS 19281982-2640123, ще лишається значна кількість можливо придатних для життя зірок у регіоні, з якого міг походити сигнал Wow!, з яких аж вісім – сонцеподібні. Тому ще є можливості для продовження пошуків. Більше про техномаркери, які можуть видати позаземний розум, ми розповідали у нашому тексті «Де всі вони є?».

Крім того, у спробі знайти позаземні цивілізації першими, людство звертає увагу не лише на пошук позаземного розуму, а і на яке-небудь життя взагалі. Тому існує і список речовин, які вкажуть на існування чогось живого у космосі. Так ажіотаж створила новина про знайдений фосфін на Венері, який вважається біомаркером, і так астрономи вже понад двадцять років шукають причини знайденому на Марсі метану. Більше про метан на Марсі ми розповідали у матеріалі «Своя атмосфера», а про біомаркери у статті «У пошуках позаземного життя».