Імплантат у спинному мозку дозолив людині з хворобою Паркінсона ходити без падінь

Імплантат, що електрично стимулює спинний мозок, дозволив чоловікові з хворобою Паркінсона пройти декілька кілометрів без падінь. До того через недугу він падав до шести разів на день. Дослідники сподіваються, що технологія допоможе й іншим пацієнтам покращити ходу, пише New Scientist. Винахід описаний у журналі Nature Medicine.

Пацієнт із хворобою Паркінсона самостійно ходить завдяки імплантату в спинному мозку. New Scientist / Youtube

Чому вдалися до імплантату?

Порушення постави, ходи та координації рухів є одними з основних проявів хвороби Паркінсона. Із прогресуванням хвороби, вилікувати яку поки що немає можливості, симптоми посилюються, збільшуючи ризик падінь та перешкоджаючи самостійному пересуванню. Особливо небезпечними є епізоди завмирання ходи, коли людина раптово й непередбачувано втрачає можливість почати або продовжувати рух вперед. Дослідники з Федеральної політехнічної школи Лозанни з колегами спробували розв'язати цю проблему за допомогою електричної стимуляції спинного мозку імплантованими до нього електродами. Раніше їм вдавалося у такий спосіб повернути можливість ходити та навіть підійматися самостійно сходами людям із паралічем нижніх кінцівок.

Як подіяв метод при хворобі Паркінсона?

Дослідники залучили до тестування методу 62-річного чоловіка, який мав симптоми хвороби Паркінсона вже близько 30 років. Щоб якнайточніше розмістити імплантат, вчені спершу визначили розташування у пацієнта нейронів, які відповідальні за ходьбу, у ділянці спинного мозку, що іннервує нижні кінцівки. Щоб імплантат вмикався лише за потреби, вчені пов'язали його з датчиками на ногах і взутті пацієнта. Коли вони реєстрували початок ходи, то запускали електричну стимуляцію нейронів спинного мозку. Імпульси від імплантату перекривали аномальні сигнали, які за звичайних умов призводили б до завмирання.

Через три місяці використання технології пацієнт майже позбавився завмирань, які до того ставалися по п'ять-шість разів на день. Тепер, через два роки практики, він може самостійно, навіть без палиці, проходити декілька кілометрів за раз. Надалі дослідники хочуть перевірити електричну стимуляцію на більшій кількості пацієнтів.

  • Зараз також активно тестують імплантати у головний мозок. За допомогою нього, наприклад, паралізований пацієнт зміг спілкуватися зі швидкістю 62 слів на хвилину.