Хлорка виявилася неефективною проти поширеної супербактерії

Розчин хлору виявився неефективним для знищення на поверхнях бактерій Clostridium difficile — поширених у лікарнях патогенів, що можуть спричиняти важку інфекцію кишківника та нечутливі до багатьох антибіотиків. Гіпохлорит натрію навіть у великих концентраціях впорався з бактерією не краще за звичайну воду, пишуть британські дослідники у журналі Microbiology. Про дослідження повідомляє The Guardian.

Clostridium difficile під мікроскопом. BSIP / Universal Images Group / Getty Images

Clostridium difficile під мікроскопом. BSIP / Universal Images Group / Getty Images

Чому це важливо?

Бактерії Clostridium difficile часто зустрічаються у кишківнику здорових людей, де співіснують із численними іншими мікроорганізмами без шкоди здоров'ю. Однак вона стійка до багатьох антибіотиків, особливо набута в лікарняних умовах, де встигла пристосуватися до різноманіття протимікробних сполук, що там використовуються. Тому у випадку тривалого лікування антибіотиками або високих їх доз у кишківнику гине велика кількість чутливих мікробів, зокрема корисних, створюючи сприятливі умови для розмноження C. difficile. Тоді може розвинутися антибіотикасоційований коліт — інфекція з діареєю та болем у животі, що у важких випадках може стати смертельною. Щоб знищити C. difficile у лікарнях, британський уряд рекомендує оброблювати приміщення розчином із концентрацією щонайменше 1 000 часток на мільйон. Однак попередні дослідження свідчили, що цієї концентрації може недостатньо, через що вчені Університету Плімута провели додаткові вивчення.

Як визначили вплив хлорки?

Дослідники зосередилися на дезінфектанті у вигляді розчину гіпохлориту натрію, який є поширеним у медичних установах. Вони піддавали три різні штами C. difficile трьом концентраціям гіпохлориту натрію — від 1 000 до 10 000 часток на мільйон — протягом 10 хвилин, як зазначено в рекомендації. Для порівняння, у двох інших дослідах бактерії обробляли лише звичайною водою або лише розчином для нейтралізації хлорки.

Що стало з бактеріями?

У результаті, науковці не помітили суттєвої різниці між виживаністю C. difficile у трьох дослідах. Це означає, що розчин хлору діяв на бактерій так само, як вода. При вивченні бактерій під електронним мікроскопом вчені теж не виявили явного пошкодження клітин хлором.

Науковці також перевірили, чи можуть оброблені дезінфікуючим розчином бактерії передаватися через хірургічний одяг чи одяг пацієнтів. Вони обробили шматки тканин із відповідного одягу мікробами, а відтак обробляли їх хлоркою та торкалися тканиною чашки Петрі з поживним середовищем. Як з'ясувалося, C. difficile щільно прилягають до тканини, однак все ще лишаються нечутливими до розчину хлору. Таким чином, медичний одяг може сприяти перенесенню C. difficile між поверхнями та пацієнтами.

У підсумку, слід переглянути підхід до дезінфекції поверхонь у медичних закладах та знайти ефективніші за хлор речовини.

  • Деякі поверхні й самі успішно знищують бактерії на собі, причому навіть без покриття антимікробними сполуками на кшталт хлорки. Про них ми писали у матеріалі «Бактеріям тут не місце».