Хімічний коктейль допоміг добитися від стовбурових клітин тотипотентності

Китайські вчені представили метод отримання у мишей тотипотентних клітин — стовбурових клітин, здатних утворити цілий новий організм. Для цього їм знадобився коктейль із трьох хімічних речовин, якими вони обробили менш універсальні стовбурові клітини. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature.

Medical News Today

Medical News Today

Тотипотентними називають стовбурові клітини, які здатні дати початок будь-якому іншому типу клітин і цілому організмові, а також позазародковим тканинам, як-от плаценті. У ссавців такими є лише зигота, тобто запліднена яйцеклітина, та деякі наступні клітини, що утворилися при її поділі. Вчені вже давно вміють створювати стовбурові клітини зі зрілих спеціалізованих (наприклад, клітин шкіри), що знаходить застосування у регенеративній медицині та біомедичних дослідженнях, однак лише до стану плюрипотентних — таких, що можуть перетворитися лише в клітини самого організму. А зараз дослідникам Університету Цінхуа першими вдалося піти далі та запустити зворотне перетворення клітини на тотипотентну, без необхідності використання ембріонів.

Вчені намагалися отримати тотипотентні клітини з мишачих плюрипотентних. Як і з іншими методами отримання стовбурових клітин, для цього потрібний коктейль із хімічних речовин, що запускатимуть відповідні перетворення. У пошуках підхожих речовин науковці проаналізували понад три тисячі сполук. Виокремивши 11 потенційно робочих, вони звузили мінімальний набір до трьох молекул. Їх було достатньо, щоб оброблені ними плюрипотентні мишачі клітини експресували майже всі специфічні для тотипотентних гени та перейшли до стану, який відповідає двоклітинному ембріону миші (тобто клітинам після першого поділу зиготи). Це підтвердилося і в дослідах, у яких із отриманих тотипотентних клітин успішно сформувалися усі ембріональні та позазародкові клітинні лінії як «в пробірці», так і в живому організмі. Можливо, їхнє відкриття не лише допоможе дослідити, як починається життя нового організму, а й обійти етичні обмеження з використанням тотипотентних клітин у медицині через можливість уникнути потреби в ембріонах чи навіть виростити цілий організм із перетвореної в тотипотентну зрілої клітини.

Детальніше про методи отримання та використання стовбурових клітин, а також, проти яких захворювань їх уже використовують, можна прочитати в нашому окремому матеріалі.