Гризунів на вершині вулкану Льюльяйльяко назвали найвисокогірнішими хребетними

Американські науковці надали свідчення існування стійкої популяції листовухів Phyllotis vaccarum на вершині вулкану Льюльяйльяко, що на межі Аргентини та Чилі. Вивчення показують, що тварини зустрічаються на висоті від 5 070 до 6 739 метрів над рівнем моря, тобто до самої вершини вулкану, що робить їх рекордсменами серед ссавців та навіть хребетних по освоєнню висоти, про що повідомляється у Journal of Mammalogy.

Phyllotis vaccarum. Marcial Quiroga-Carmona

Phyllotis vaccarum. Marcial Quiroga-Carmona

Невеликих гризунів, листовухів Phyllotis vaccarum із родини Хом'якових (Cricetidae), не раз помічали альпіністи біля вершини вулкану Льюльяйльяко — у вкрай холодному, сухому та бідному на кисень середовищі. Утім, було незрозуміло, чи тварини справді там оселилися й розмножувалися або ж робили поодинокі вилазки. Щоб у цьому розібратися, науковці зіставили дані, отримані під час експедицій останніх років до вулкана, результати вивчення ДНК та ґрунтових бактерій з середовища поблизу вершини.

Результати вказали, що листовухи й справді не просто забираються наверх вулкану, а живуть там стійкою популяцією, яка містить особин з чилійської пустелі Атакама та сусідніх регіонів Аргентини. У ґрунті на висоті 6 154 метри над рівнем моря, де часто снують гризуни, домінували бактерії, пов'язані з P. vaccarum. Це свідчить про те, що територія регулярно, а не спорадично збагачувалася біологічними матеріалами листовухів, як-от фекаліями та рештками шкіри. Тож популяція займає обширну територію, сягаючи аж вершини на висоті 6 739 метрів, тоді як дотепер поодиноких хребетних помічали максимум на висоті 5 400-6 550 метрів над рівнем моря.