Гризуни на дощовій стороні Анд виросли більшими, ніж на посушливій

Гризуни A. hirta на східному схилі Анд, де рідко випадають опади, досягають менших розмірів, ніж їхні родичі на західному, показало дослідження, опубліковане у Journal of Biogeography. Автори показали, що дощова тінь може бути визначальним фактором розміру тіла тварин.

Abrothrix hirta. Pablo Teta

Abrothrix hirta. Pablo Teta

Яку проблему досліджували вчені?

Дослідники з Аргентини, Чилі та США проаналізували 450 черепів гризунів Abrothrix hirta із 67 локацій в Андах. Вони помітили, що гризуни ростуть більшими за розмірами на західному схилі гір, ніж на східному. Але знайти пояснення серед наявних екологічних «правил» не вдавалося. Зокрема, явище не зовсім пояснювалося правилом Бергмана, згідно з яким тварини на холодніших територіях більші, ніж у тепліших, щоб краще зберігати тепло. Вчені проаналізували ще з два десятки інших факторів, окрім температури і дійшли висновку, що варіації величини черепа гризунів залежать найбільше від кількості опадів на частині їхнього ареалу.

Чому ж дощ впливає на розміри тіла?

Східна частина Анд піддається впливу так званої дощової тіні, яка виникає через блокування горами проходження дощових хмар до підвітряної їх сторони. Говорячи про те, як кількість опадів може вплинути на розміри тіла, вчені схиляються до «правила ресурсів», яке стверджує, що в багатих на ресурси регіонах тварини теж виростають більшими, ніж у бідніших. Імовірно, що більша продуктивність західного схилу, обумовлена значною кількістю опадів, у порівнянні зі східним, забезпечує тварин більшою кількістю поживи, що дозволяє виростати більшими й жити довше. За словами авторів, це перший випадок, коли виявлено вплив дощової тіні на розміри тіла тварин, але вважають, що це не виняток, а можливо, нове екологічне правило, властиве й іншим горам та видам тварин.

Схематичне зображення ефекту дощової тіні на розміри тіла гризунів. 

Схематичне зображення ефекту дощової тіні на розміри тіла гризунів.