Горбаті кити обмінялися піснями на відстані 8 000 кілометрів

Дослідження еквадорських біологів показало, що горбаті кити можуть передавати культурну інформацію у вигляді пісень популяціям, із якими їх розділяє вісім тисяч кілометрів. Вони зареєстрували, як особливості пісень китів Французької Полінезії за короткий час перейшли до китів регіону Еквадору, про що написали в журналі Royal Society Open Science.

Горбатий кит. National Marine Sanctuaries / Wikimedia Commons

Горбатий кит. National Marine Sanctuaries / Wikimedia Commons

Як співають горбаті кити?

Пісні самців горбатих китів (Megaptera novaeangliae) мають складну структуру і частково нагадують людську музику, зі звуками, що поєднуються у фрази, які своєю чергою формують так звані теми, а поєднання останніх утворює власне пісню, що триває від п'яти до 30 хвилин, але може повторюватися і протягом кількох годин. Самі пісні мінливі і поступово змінюються протягом сезону розмноження з року в рік, оскільки є частиною культури китів, інформацією, яку вони набувають і передають одне одному у процесі взаємодій. Вчені Університету Сан-Франциско в Кіто зацікавилися цими видозмінами китових пісень і присвятили темі своє недавнє дослідження.

На чому зосередилися вчені?

Дослідників цікавило, як далеко можуть передаватися пісні горбатих китів у процесі культурного обміну. Вони звернули увагу на випадок, коли один тип пісні, зареєстрований у східній Австралії, через два роки зареєстрували вже у Французькій Полінезії, тобто щонайменше за шість тисяч кілометрів. У новій роботі вчені хотіли з'ясувати, чи відбувається обмін піснями між південною тихоокеанською популяцією та східною тихоокеанською, яких розділяє вже вісім тисяч кілометрів. Для цього вони порівнювали характер пісень китів біля Французької Полінезії та Еквадору протягом 2016-2018 років.

Як поширюються китові пісні?

Три теми пісень реєстрували у Французькій Полінезії з 2016 року та в Еквадорі у 2018 році, що вказує на поширення пісні на схід. Отже, горбаті кити таки здатні обмінюватися культурною інформацією на відстані восьми тисяч кілометрів. Утім, зважаючи на зв'язок популяції китів біля Французької Полінезії і з популяцією на сході Австралії, можна говорити про пов'язаність і горизонтальний культурний обмін горбатих китів на відстань аж в 14 тисяч кілометрів (від сходу Австралії до Еквадору).

Науковці вважають, що передача пісень відбувається під час міграції китів, коли навесні самці з різних популяцій можуть живитися в спільних регіонах. Але не виключено, що вона зумовлена й переходом китів-носіїв інформації з однієї популяції в іншу. Наступні дослідження допоможуть розібратися з цим, а також з'ясувати, якою мірою відбувається пісенний обмін і наскільки далі на схід може простягатися.