Нідерландські науковці назвали доцільною довготривалу терапію важкої депресії глибокою мозковою стимуляцією. Їхнє спостереження за 25 учасниками показало, що позитивний вплив стимуляції збільшується у процесі лікування й зберігається більш ніж сім років, покращуючи самопочуття й задоволеність життям у частини пацієнтів. Результати опубліковані в журналі Brain Stimulation.
Одним із методів лікування депресії, що не піддається контролю іншими способами, є глибока мозкова стимуляція. Її здійснюють за допомогою електродів, що імплантуються у мозок і здійснюють електричну стимуляцію окремих його ділянок. Процедура дороговартісна та травматична, але дослідження вчених Амстердамського університету свідчить, що вона може мати тривалий позитивний ефект на самопочуття пацієнтів із важкою депресією.
У рамках цієї роботи глибокою стимуляцією мозку лікували 25 добровольців, за якими стежили протягом 5-9 років після імплантації електродів, регулярно оцінюючи за допомогою стандартних опитувальників важкість їхньої депресії та задоволеність життям. Під кінець спостереження у 44 відсотків учасників важкість депресії зменшилася більш ніж наполовину, ще у 28 відсотків — на 25-50 відсотків. Окрім зниження кількості балів в опитувальнику депресії, пацієнти повідомили, що почуваються краще та більш задоволені життям. Про ефективність саме цієї терапії свідчить і тимчасове погіршення стану пацієнтів, коли їм на кілька тижнів без їхнього відома вимикали стимуляцію мозку. Позитивна відповідь на лікування зростала із часом і зберігалася у середньому 7,7 року. Тому автори вважають виправданою ризиковану процедуру глибокої стимуляції мозку для лікування важкої депресії, але, зважаючи на невелику кількість учасників, результати ще слід уточнити у наступних дослідженнях.