Глибока стимуляція мозку зберегла дієвість проти депресії протягом семи років

Нідерландські науковці назвали доцільною довготривалу терапію важкої депресії глибокою мозковою стимуляцією. Їхнє спостереження за 25 учасниками показало, що позитивний вплив стимуляції збільшується у процесі лікування й зберігається більш ніж сім років, покращуючи самопочуття й задоволеність життям у частини пацієнтів. Результати опубліковані в журналі Brain Stimulation.

Getty

Getty

Одним із методів лікування депресії, що не піддається контролю іншими способами, є глибока мозкова стимуляція. Її здійснюють за допомогою електродів, що імплантуються у мозок і здійснюють електричну стимуляцію окремих його ділянок. Процедура дороговартісна та травматична, але дослідження вчених Амстердамського університету свідчить, що вона може мати тривалий позитивний ефект на самопочуття пацієнтів із важкою депресією.

У рамках цієї роботи глибокою стимуляцією мозку лікували 25 добровольців, за якими стежили протягом 5-9 років після імплантації електродів, регулярно оцінюючи за допомогою стандартних опитувальників важкість їхньої депресії та задоволеність життям. Під кінець спостереження у 44 відсотків учасників важкість депресії зменшилася більш ніж наполовину, ще у 28 відсотків — на 25-50 відсотків. Окрім зниження кількості балів в опитувальнику депресії, пацієнти повідомили, що почуваються краще та більш задоволені життям. Про ефективність саме цієї терапії свідчить і тимчасове погіршення стану пацієнтів, коли їм на кілька тижнів без їхнього відома вимикали стимуляцію мозку. Позитивна відповідь на лікування зростала із часом і зберігалася у середньому 7,7 року. Тому автори вважають виправданою ризиковану процедуру глибокої стимуляції мозку для лікування важкої депресії, але, зважаючи на невелику кількість учасників, результати ще слід уточнити у наступних дослідженнях.