Гігантські віруси в льодовиках допоможуть сповільнити танення криги

На льодовому покриві Ґренландії знайшли гігантські віруси, які уражають водорості та можуть регулювати їхні популяції на поверхні льодовиків. Науковці припускають, що зменшення популяції водоростей за допомогою цих вірусів потенційно може сповільнити темпи танення льодовиків. Відкриття опублікували в журналі Microbiome.

Hugo Sykes / Pexels

Hugo Sykes / Pexels

Що це за гігантські віруси?

У льодовиках існують ділянки, забарвлені через життєдіяльність мікроорганізмів, які гірше відбивають сонячне світло, а тому швидше тануть. Залежно від типу мікроорганізмів, який спричиняє забарвлення, виділяють кріоконіт, темну зону, зелений і червоний сніг та кригу, а також крижане ядро. Щоб дізнатися, чи можливо запобігти таненню криги, науковці відібрали зразки з цих ділянок і порівняли їх зі зразками чистої криги.

Генетичний аналіз показав наявність різних груп гігантських вірусів (Nucleocytoviricota), більшість досліджень яких раніше стосувалися морських і прісноводних середовищ, у колоніях водоростей та протистів — крихітних одноклітинних організмів, які спричиняють появу червоної криги та темної зони. Відтак вчені припускають, що віруси можна буде використовувати для регуляції популяцій цих мікроорганізмів та потенційно сповільнення темпів танення льодовиків.

  • Раніше науковцям також вдалося простежити за спільною еволюцією людей та їхніх патогенів, зокрема, збудників туберкульозу, сифілісу та прокази.