У США, Великій Британії та Іспанії розпочали перше випробування на людях генної терапії глухоти, спричиненої генетичною мутацією. Терапія, яку протестують на 18 дітях, покликана доставити в клітини копію правильного варіанту гена, дисфункція якого призвела до хвороби. Перші результати випробування вчені очікують опублікувати у лютому наступного року, тоді як за пацієнтами спостерігатимуть ще п'ять років. Про це повідомляє Arstechnica.
Як працює експериментальна генна терапія?
Дослідження, очолене науковцями Лікарень Кембридзького університету, покликане перевірити генну терапію слухової нейропатії — порушення слуху, яке є наслідком неправильної передачі нервових імпульсів від внутрішнього вуха до мозку. Конкретно це лікування націлюється на глухоту, яка виникла через мутацію у гені OTOF. Він відповідає за вироблення білка отоферлину, який у нормі забезпечує передачу сигналів від волоскових клітин внутрішнього вуха до присінково-завиткового нерва, що реагує на звукові подразники. Експериментальна генна терапія цього стану передбачає доставлення у слухові клітини робочого варіанту гена OTOF за допомогою модифікованих знешкоджених вірусів, які вводяться ін'єкцією у завитку. Дослідники сподіваються, що генна терапія допоможе замінити наявне лікування слухової нейропатії кохлеарними імплантатами, які лише частково повертають слух.
- На етапі тестувань на тваринах перебувають і щонайменше дві інші генні терапії. Одна з них націлена на ген, який відповідальний за 16 відсотків генетично спричиненої глухоти. Тоді як інша бореться з геном, через який волоскові клітини мають закороткі ворсинки.