Ізраїльскі науковці розробили технологію генетичного редагування, завдяки якій на птахофермах можна уникнути появи курчат чоловічої статі. Суть підходу у тому, щоб генетично модифіковані курки давали потомство лише жіночої статі. Це гуманне рішення контролю статі тварин, яке може вберегти від вбивства мільярди тварин щороку. Про досягнення пише BBC News.
Кому заважають півники?
У тваринництві особини чоловічої та жіночої статі мають неоднакову цінність і попит. Особливо це стосується розведення птахів, як-от курей, заради яєць. Яйця несуть лише самки, утім, із них вилуплюється приблизно однакова кількість самок і самців, а це означає, що чоловічих особин суттєво більше, ніж це потрібно. Тому невдовзі після їхньої появи на світ курчат вручну сортують за статтю і відправляють одноденних півників на вбивство, частіше застосовуючи для цього промислові подрібнювачі.
Деякі країни вже відмовилися від цієї практики, але щороку у світі вибраковують близько семи мільярдів самців курей. І хоча їхня смерть зазвичай миттєва, знищення у таких кількостях тварин важко назвати гуманним, не кажучи вже про економічні збитки від витрачених ресурсів на розвиток яєць, сортування та утилізацію непотрібних птахів. Тож актуальним є питання контролю статі тварин на фермах, з чим може допомогти генна інженерія. Ми вже писали, що технологію редагування геному CRISPR успішно пристосували до контролю статі у мишей. Тепер успіх поширився і на курчат завдяки дослідженню на чолі з ученими Інституту Волкані.
Яким чином генна інженерія позбавить ферм від півників?
Технологія працює завдяки редагуванню геному самок, що їх використовують для розведення. Жіноча стать у курей визначається комбінацією статевих хромосом W і Z, тоді як самці мають дві Z-хромосоми. Оскільки самки передають свою Z-хромосому лише потомству чоловічої статі, то вчені змінили її у них таким чином, щоб під кількагодинним впливом синього світла вона призводила до спинення формування зародка.
Таким чином, ненадовго піддаючи запліднені яйця модифікованих курей синьому світлу, можна добитися того, що півники з них узагалі не з'являтимуться на світ. Водночас самки з таких опромінених яєць будуть абсолютно звичайними, оскільки матері їм не передали змінену Z-хромосому (а єдину Z-хромосому їм передав немодифікований батько). Однак перед масовим використанням технології вчені ще хочуть упевнитися, чи не матиме редагування негативного впливу на добробут ГМ-курей та їхніх курочок.