Генетичне різноманіття диявольських коропозубів виявилося одним з найнижчих серед тварин

Біологи зі США дослідили геном диявольських коропозубів — рибок, що мають найменший ареал серед хребетних, населяючи верхні шари невеликого печерного озера. З'ясувалося, генетичне різноманіття цих тварин є одним із найнижчих. Та попри те, що їхня чисельність впала до критичних 35 особин 2013 року, близькоспоріднене схрещування у них почалося ще за кілька десятиліть до того. Про таке повідомляють автори в журналі Proceedings of the Royal Society B.

Cyprinodon diabolis. Olin Feuerbacher / USFWS / Wikimedia Commons

Cyprinodon diabolis. Olin Feuerbacher / USFWS / Wikimedia Commons

Що це за риба така?

Диявольський коропозуб (Cyprinodon diabolis) — це вид рибок з довжиною тіла до трьох сантиметрів, який перебуває під загрозою вимирання. Його популяція в природі одна з найменших серед риб і у 2013 році склала близько 35 особин, хоча з того часу й збільшилася до кількох сотень. Але цікавість зоологів стосовно неї зумовлена не лише рідкістю. Диявольський коропозуб живе лише в одному місці на Землі — у верхніх 30 метрах глибокого озера Диявольська діра в Долині Смерті, яке має довжину близько 20 метрів, а ширину усього в 3,5 метра. Це найменший ареал з усіх відомих у хребетних тварин. Окрім цього, вода в озері майже круглорічно тримається на рівні близько 34 градусів Цельсія та є бідною на кисень, через що інші риби там не виживають. Та якщо до цих умов коропозуби звикли, то впоратися із наслідками людської діяльності й зміною клімату їм значно важче.

Один із дослідників, Крістофер Мартін (Christopher H. Martin), поблизу Диявольської діри. Jennifer Gumm

Один із дослідників, Крістофер Мартін (Christopher H. Martin), поблизу Диявольської діри. Jennifer Gumm

Ці факти спонукали групу біологів з Каліфорнійського університету в Берклі та Політехнічного інституту й університету штату Вірджинія дослідити рибку детальніше. Їх цікавив геном коропозуба: наскільки він одноманітний через малу популяцію і чи загрожує це рибкам швидким вимиранням через складність у пристосуванні до мінливого середовища, як це відбувається з іншими популяціями із низьким генетичним різноманіттям.

Що відбувається з генами диявольських рибок?

Науковці секвенували геном восьми сучасних диявольських коропозубів і порівняли його з геномами семи інших видів близькоспоріднених із ними пустельних коропозубів. Ситуація з мешканцями Диявольської діри, очікувано, виявилася найгіршою, порівнянною з іншими популяціями на межі вимирання, як-от гірськими горилами.

Близькоспоріднене схрещування між диявольськими коропозубами настільки інтенсивне, що близько 58 відсотків ДНК у восьми вивчених рибок є ідентичною. Утім, воно почалося ще до 1990-х років, тобто до того, як чисельність рибок стала різко падати й сягнула критичних 35 особин. Більшість випадків близькоспорідненого схрещування відбулося ще 11-109 поколінь тому.

Диявольський коропозуб також має більше мутацій, через які гени втрачають свою функціональність, у порівняні з родичами. Частина із них залучені до таких важливих процесів, як розмноження та стійкість до хвороб і стресу, включно з нестачею кисню. Це може робити рибок менш пристосованими до свого середовища й збільшувати ризик швидкого вимирання. Утім, краще розуміння стану геному цих рибок допоможе вжити оптимальних рішень щодо їх збереження — чи то за допомогою селекції, чи завдяки редагуванню геному.