Галактика Мала Магелланова Хмара виявилася галактичною парою

Сусідня до нашої галактика Мала Магелланова Хмара виявилася не однією галактикою, а двома, що знаходяться одна за одною. Як виявили астрономи, спостерігаючи за розподілом пилу, відстань між двома галактиками у парі складає близько 16 тисяч світлових років, а їхня маса майже однакова. Стаття вчених доступна на arXiv.

Мала Магелланова Хмара на зображенні обсерваторії VISTA. ESO

Мала Магелланова Хмара на зображенні обсерваторії VISTA. ESO

Як виявили другу Малу Магелланову Хмару?

У своєму дослідженні астрономи Університету Джонса Гопкінса спільно з колегами прагнули з'ясувати, чому частина умови й поведінка старих і молодих зір у Малій Магеллановій Хмарі відрізняється від тієї, що спостерігають у Чумацькому Шляху. Зокрема науковці спостерігають нестачу важчих за гелій елементів, а також нерівномірний розподіл зір різного віку. Але на відміну від попередніх досліджень, цього разу відстежували зорі й газ у галактиці не прямо, а за тим, як вони впливають на пил. Так з'ясувалося, що у Малій Магеллановій Хмарі знаходиться щонайменше дві системи зореутворення: на відстані 199 тисяч світлових років та 215 тисяч. На думку астрономів, це свідчить про дві накладені одна на одну галактики для земного спостерігача, що пояснює відмінності галактику. Утім, друга структура може бути й уламками Малої Магелланової Хмари через гравітаційний вплив сусідньої Великої Магелланової Хмари, що зможуть підтвердити подальші дослідження газу й пилу в обох галактиках.

  • Завдяки своїй близькості до нас, Мала Магелланова Хмара дозволяє вивчати й найекстремальніші зорі у Всесвіті. Зокрема у ній виявили рекордно енергійний пульсар — нейтронну зорю, що обертається кожні 22 мілісекунди.