«Габбл» отримав наймасштабніше інфрачервоне зображення неба

Команда космічного телескопа «Габбл» представила найбільший знімок неба у ближньому інфрачервоному діапазоні. Огляд 3D-DASH тривав 12 років і охопив площу неба, яку можна порівняти із шістьма повними дисками Місяця. За його результатами вчені зможуть дослідити галактики на власних відстанях понад 17 мільярдів світлових років, а також приховане за пилом зоряне населення сусідніх до нас системах. Деталі роботи прийняті до публікації у журналі The Astrophysical Journal, а препринт статті доступний на arXiv.

Ділянка неба, зображена у ході огляду. Gabe Brammer

Ділянка неба, зображена у ході огляду. Gabe Brammer

Що видно у цьому діапазоні?

Ширококутні огляди неба в ближньому інфрачервоному діапазоні виявилися неймовірно продуктивними для астрономів, які з їхньою допомогою можуть не тільки уточнити зоряні маси галактик на значенні червоного зсуву z більше одиниці, але й спостерігати за подіями злиття, активними ядрами галактик та галактичними скупченнями.

Втім, досі всі масштабні огляди неба в цьому діапазоні зазвичай проводили за допомогою наземних телескопів. І «Габбл» став першим космічним, який зміг провести таке масштабне спостереження. Найбільшою областю неба, яку йому вперше вдалося захопити, став огляд CANDELS, на який телескопу знадобилося 900 витків навколо Землі. Це пов'язано з тим, що камера телескопа WFC3 вимагає для наведення «зірки-путівника». А тому один виток — це всього одне наведення телескопа.

Однак новий метод DASH (Drift And SHift), результати якого і представляють вчені, дає змогу отримати до восьми таких точок всього за один виток, що і дозволило охопити велику площу для спостереження.

Наймасивніші галактики з активним зореутворенням, які потрапили у поле огляду 3D-DASH. Вони знаходяться на z < 0,5, а зображення скомпоновне зі знімків камер WFC3 і ACS на борту телескопа. Gabe Brammer

Наймасивніші галактики з активним зореутворенням, які потрапили у поле огляду 3D-DASH. Вони знаходяться на z < 0,5, а зображення скомпоновне зі знімків камер WFC3 і ACS на борту телескопа. Gabe Brammer

Що побачив «Габбл»?

Результатом роботи телескопа став огляд неба 3D-DASH (3D-Drift And SHift), ділянка неба в якому склала площу в 1,43 квадратного градуса — у шість разів більша, ніж площа повного диска Місяця. На спостереження телескоп витратив понад десять років: з 2010 по 2022 рік. А результатом стала мозаїка з 1256 окремих кадрів, у яких астрономи зможуть, наприклад, розрізнити (невиразні з наземних телескопів) близькі пари масивних галактик на червоному зсуві до z=3 і на відстані менше 20 кілопарсек одна від одної. Також в огляді доступні дані про зореутворення в галактиках на z < 0,5, що також складно для наземних оглядів. У них вдасться розгледіти пил, області зореутворення та старі зоряні популяції. За словами авторів роботи, подібний за масштабами огляд зможуть здійснити лише майбутній телескоп імені Ненсі Роман або «Евклід».

Сканування неба&amp;nbsp;«Габблом».&amp;nbsp;Ivelina Momcheva

Сканування неба «Габблом». Ivelina Momcheva

«Габбл» — справжній космічний довгожитель, який пропрацював у космосі понад 30 років. Нещодавно він знову пережив збій у роботі, але вже повернувся у стрій та продовжує надсилати наукові дані.