Французько-китайський супутник досліджуватиме найбільші у Всесвіті спалахи

Французько-китайський телескоп-супутник SVOM, який запустять у суботу з космодрому Сичан у провінції Сичуань, полюватиме на гамма-спалахи — найпотужніші спалахи у Всесвіті. Космічний апарат буде обертатися на висоті 625 кілометрів над Землею. Науковці сподіваються, використовуючи рентгенівське бачення приладів, зібрати дані про гамма-спалахи, що допоможе зрозуміти процеси формування перших зірок і галактик. Про це повідомили на сайті місії.

SVOM

SVOM

Які спалахи шукатиме місія?

Гамма-спалахи можуть тривати від частки секунди до десятків секунд і супроводжуються «післясвітінням», яке може тривати годинами і перетинати весь Всесвіт. Науковці вважають, що коротші спалахи викликані зіткненням масивних нейтронних зірок або поглинанням нейтронної зірки чорною дірою, тоді як більш тривалі пов'язують з найстарішими зірками Всесвіту, які вибухають як наднові.

Оскільки світло від гамма-спалахів проходить мільярди світлових років, воно несе відбиток усього, через що пройшло, дозволяючи науковцям вивчати історію Всесвіту. Хоча ймовірність загрози від гамма-спалахів для Землі дуже мала, науковці все ж стежать за цими подіями, щоб бути готовими до можливих наслідків.