Фокусники виявилися не схильними до ментальних розладів

Фокусники виявилися менш схильними до ментальних розладів, зокрема порушень сприйняття та антисоціальності, ніж представники інших творчих професій та загальної популяції. Це означає, що зв'язок між творчістю та психічними розладами ще потребує подальших досліджень. Про дослідження у журналі BJPsych Open пише The Guardian.

GIPHY

GIPHY

Який зв'язок у творчості та порушень психіки?

Поширеною є думка, що творчість тісно пов'язана з психічними порушеннями, оскільки ті можуть сприяти кращій креативності та породженню нестандартних ідей. І деякі попередні дослідження навіть вказували, що серед людей творчих професій — художників, комедіантів і науковців — частіше зустрічаються психічні розлади, зокрема риси шизофренії та аутизму, ніж у людей інших професій.

Однак попередні дослідження не враховували відмінності між самими представниками різних галузей творчості, а також оминали увагою ілюзіоністів, або фокусників. Між тим, робота фокусників вимагає високого рівня креативності, щоб демонструвати та вигадувати різноманітні трюки як із простим реквізитом на кшталт монет, так і складні ілюзії, які вимагають окремих приміщень та асистентів. При цьому ілюзіоністи часто не мають права на помилку і повинні дотримуватися високої точності своїх дій, щоб їхній задум вдався. Серед самих фокусників поширене уявлення, що професію обирають задля компенсації нестачі соціальної взаємодії, що теж наводить на думку про їхню більшу схильність до ментальних порушень. Перевірити це взялися психологи Університет Аберіствіта.

Як перевіряли ментальне здоров'я фокусників?

Дослідники залучили до дослідження 195 фокусників віком від 18 до 90 років за допомогою британських та міжнародних організацій ілюзіоністів. Учасників попросили заповнити опитувальники, за допомогою яких науковці оцінювали наявність ознак порушення психіки.

Всупереч пов'язаній із загадковістю та містикою роботі, серед фокусників не частіше за інших зустрічалися магічне мислення та галюцинації. І вони виявилися менш схильними, ніж колеги з інших творчих галузей та люди загалом, до трьох із чотирьох перевірених ознак — когнітивної дезорганізації, імпульсивного нонконформізму та інтровертної ангедонії, однак не відрізнялися за частотою аутистичних проявів від загалу.

Когнітивна дезорганізація позначає важкість концентрації, яка також супроводжується часто соціальною тривожністю. Фокусникам це не властиво, оскільки сильно б ускладнювало роботу. Імпульсивний нонконформізм, зі свого боку, означає схильність до порушень соціальних норм та нестачею самоконтролю. Ці риси заважали б ілюзіоністам тримати іноді протягом усього життя секрети своїх трюків, дотримуватися узгодженого заздалегідь плану успішного виконання фокуса та взаємодіяти з аудиторією. Зрештою, інтровертна ангедонія, яка проявляється відсутністю задоволення від соціальної та фізичної взаємодії з людьми, завадила б роботі, що так покладається на реакцію людей. Загалом ментальний профіль фокусників виявився ближчим до такого у математиків та науковців, за винятком того, що ці категорії також схильні до аутистичних проявів.