Ферменти кишкових бактерій змінили групу крові донора

Науковці змінили групу крові донора так, що вона стала потенційно придатною для переливання будь-якій людині. Цього досягли завдяки обробці крові сумішшю ферментів кишкових бактерій. На думку вчених, це допоможе у створенні універсальної групи крові для переливання, що знизить ризики важких ускладнень у пацієнтів і дозволить уникнути глобальної нестачі крові. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Microbiology.

Unsplash

Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як вченим вдалося змінити групу крові?

Команда дослідників з’ясувала, що бактерія людського кишківника Akkermansia muciniphila виробляє ферменти, здатні ефективно розщеплювати більшість вуглеводів на поверхні людських еритроцитів, які є унікальними для кожної групи крові. Тож вчені вирішили дослідити чи здатні бактеріальні ферменти змінити структуру клітин настільки, щоб підвищити сумісність донорською крові з іншими групами.

Вчені обробляли кров декількох донорів з ІІ і ІІІ групами крові сумішшю бактеріальних ферментів протягом 30 хвилин. У результаті відсоток несумісності обробленої крові з І, ІІ і ІІІ групами вдалося з 99,9 зменшити до 9, а там, де реакції відторгнення все ж траплялися, їхня важкість була меншою. Це дозволить зробити переливання крові доступнішим і зменшити ризик серйозних імунних реакції у пацієнтів, які отримують донорську кров.

Хоча такий метод поки не випробовували на людях, вчені вважають кишкові бактерії цінним джерелом ферментів для виготовлення універсальної групи крові, що допоможе зменшити дефіцит крові і зробити процедуру переливання значно безпечнішою для пацієнтів.

  • Значна потреба в донорській крові у різних груп пацієнтів спонукає вчених шукати її штучні замінники. Що являє собою кров людини, чим науковці намагаються її замінити та наскільки безпечними є альтернативні варіанти, читайте в нашому матеріалі.