Жінка продемонструвала здатність досягати оргазму силою думки

Дослідники описали випадок 33-річної жінки, у якої після занять з йоги розвинулася здатність досягати оргазму без стимуляції геніталій чи ерогенних зон. Вони створили шкалу її суб'єктивних переживань і визначили рівень гормонів, які вказали на «справжність» отриманих оргазмів. Результати досліджень та висновки опубліковані в журналі Sexual Medicine.

Відеозапис сеансу в лікарняних умовах / YouTube

Що досліджували вчені?

Оргазм – це складний рефлекс, який супроводжується нейрохімічними та ендокринними змінами, як-от сплеском гормону пролактину, що вивільняється з передньої долі гіпофіза в периферичний кровотік, та може оцінюватися суб'єктивно з точки зору якості та типу сенсорної стимуляції й оцінки задоволення. Попри те, що оргазм зазвичай викликається генітальною стимуляцією, його можна досягти і без неї. Люди неодноразово повідомляли про відчуття оргазму під час сну або навіть після тренування. А деякі жінки можуть отримати оргазм, просто вдаючись до образів і фантазій. Чоловіки та жінки з параплегією, тобто паралічем нижніх кінцівок, також повідомляють про «фантомні» оргазми.

І цього разу дослідження вчених Карлового університету в Празі та Інституту психологічних досліджень у Мадриді стосується випадку 33-річної жінки з Естонії, яка набула вміння досягати та контролювати тривалість суб’єктивного оргазму без стимуляції. За її словами, така здатність у неї виникла після десятиліття тантричних практик, до яких вона звернулася через труднощі з вагінальними оргазмами, зокрема із-за вагінізму. Під час своїх занять вона вчилася утримувати різні пози, виконувала дихальні вправи, тренувала м'язи тазового дна, робила масаж грудей та намагалася досягти розслаблення.

Як досліджували вміння жінки?

Дослідники підняли два питання щодо не стимульованих оргазмів цієї жінки. Перший стосувався того, як суб'єктивний досвід цих оргазмів пов'язаний з її поточним досвідом оргазмів, які досягаються внаслідок стимуляції геніталій чи ерогенних зон. Друге питання стосувалося того, чи були ці оргазми взагалі «справжніми» на рівні об'єктивних показників, як-от коливання гормонів. Для цього вчені спочатку вивчали загальну суб'єктивну якість 10-хвилинного оргазму без стимуляції, у порівнянні з тими, яких вона досягла шляхом самостимуляції геніталій або ерогенних зон. Отримані дані склали в шкалу оцінки якості оргазму з визначенням ступеня задоволення/розслаблення, сенсорних відчуттів та емоційних реакцій.

Далі дослідники оцінювали рівень гормонів у крові: пролактину, вільного тестостерону, фолікулостимулювального (ФСГ) та лютеїнізуючого (ЛГ) гормонів. Кров брали за 30 хвилин до, одразу після та через пів години після 5- та 10-хвилинного оргазму без стимуляції або після контрольного стану, при якому учасниця протягом 10 хвилин читала книгу. Сеанси проводилися в лікарняній палаті з медсестрою та знімалися на відео. Дослідження контрольного стану, 5- хвилинного та 10-хвилинного оргазмів проводили з тижневими інтервалами без жодної іншої сексуальної стимуляції між ними. Жінка не приймала гормональні контрацептиви чи будь-які інші ліки.

Що дізналися про оргазм жінки?

Щодо суб'єктивних оцінок, то оргазми без стимуляції були приблизно такими ж приємними, як зі стимуляцією, та викликали відносно подібний набір сенсорних відчуттів. Утім, вони були дещо притупленими у плані емоційності та екстазу.

Суб'єктивна оцінка жінки різних оргазмів стосовно фізичних відчуттів (жовтий), емоційних (червоний) та задоволеності й розслаблення (синій). NGSO позначає 10-хвилинний оргазм без стимуляції. James G. Pfaus, Karolin Tsarski / Sexual Medicine, 2022

Суб'єктивна оцінка жінки різних оргазмів стосовно фізичних відчуттів (жовтий), емоційних (червоний) та задоволеності й розслаблення (синій). NGSO позначає 10-хвилинний оргазм без стимуляції. James G. Pfaus, Karolin Tsarski / Sexual Medicine, 2022

Рівень пролактину підвищувався на 25 та 48 відсотків після 5- та 10-хвилинного оргазму, відповідно, у порівнянні з показниками «до». Він залишався підвищеним і через пів години після цього. Змін ФСГ або вільного тестостерону не помітили. Натомість рівні ЛГ після 5-хвилинного оргазму підвищилися на 45 відсотків та залишалися високими й через 30 хвилин. Але підвищення не спостерігалося через тиждень, коли оцінювався 10-хвилинний оргазм, а початковий рівень пролактину в цей час був підвищений, у порівнянні з іншими станами, що свідчить про перебування жінки в лютеїновій фазі менструального циклу. Значить, тиждень тому вона могла перебувати в овуляторній фазі, коли у жінок спостерігається підвищення статевого потягу, що могло спровокувати викид ЛГ при оргазмі.

Зміни рівнів гормонів жінки до (білий), одразу після (червоний) або через пів години після (синій) контрольного стану, 5-хвилинного та 10-хвилинного оргазму. James G. Pfaus, Karolin Tsarski / Sexual Medicine, 2022

Зміни рівнів гормонів жінки до (білий), одразу після (червоний) або через пів години після (синій) контрольного стану, 5-хвилинного та 10-хвилинного оргазму. James G. Pfaus, Karolin Tsarski / Sexual Medicine, 2022

Автори розмірковують, що післяоргазмічний сплеск пролактину можна вважати об'єктивним маркером справжності оргазму учасниці, тому що він спостерігається у жінок, які отримали оргазм під час статевого акту з партнером. Таке збільшення пролактину спостерігалося й при 5- та 10-хвилинному оргазмі без стимуляції статевих органів у цьому дослідженні. Фактично, сплеск пролактину після 10-хвилинного оргазму був у діапазоні, відповідному двом оргазмам від партнерського статевого акту.

Від редактора

Автори статті, серед яких — та сама 33-річна жінка, зазначають, що отримані дані свідчать про те, що оргазми без стимуляції статевих органів не є «підробленими» або частковими оргазмами, а скоріше відображають низхідну індукцію реального суб’єктивного оргазму, що включає об’єктивні гормональні зміни. Але хочемо зазначити, що рівні гормонів залежать від багатьох факторів, як-то фази циклу, генетичних особливостей, харчування, здоров'я людини в цілому, а крім цього, коливання рівнів гормонів відбуваються і протягом дня. Через це, а також те, що учасниця є одночасно автором дослідження, складно оцінювати висновки роботи, і подібні дослідження мають розглядатися ширше, з більшим обсягом статистичних даних, які дали б надійніші результати.