Інженери розробили мініатюрний електронний ніс, який може виявляти та розпізнавати запахи швидше за мишей — за десятки мілісекунд. Невеликий розмір пристрою дозволяє розміщувати його на мобільних платформах і зменшити витрати енергії для його роботи. Завдяки цьому електронний ніс можна використовувати для визначення витоків газу чи моніторингу безпеки в транспорті та на виробництвах. Про розробку розповіли у статті журналу Science Advances.
Чим новий електронний ніс відрізняється від попередніх?
Для розробки нового електронного носа використали мікроелектронні газові сенсори, завдяки чому вдалося значно зменшити розмір пристрою порівняно з іншими системами. Ці сенсори аналізують хімічний склад повітря, на основі якого електронний нюх з алгоритмом штучного інтелекту вміє розпізнавати п’ять запахів, а в майбутньому його планують навчити розрізняти більше.
Науковці також запрограмували його на цикли нагрівання до 400 градусів Цельсія й охолодження до 150 градусів, які відбуваються до 20 разів на секунду. Це дозволяє йому розпізнавати чергування запахів з частотою до 60 разів на секунду, що перевершує здатності нюху мишей. Дослідники сподіваються, що швидкість його роботи дозволить використати електронний ніс у дронах для моніторингу якості повітря чи пошуку витоків газу та пожеж.
Що ще вміють електронні носи
🥩 Електронний ніс на основі сполук, що здатні зв’язуватися з газами, які утворюються під час псування м’яса, відрізнив свіже м’ясо від несвіжого з точністю до 98,5 відсотка.
🍗 Електронний ніс у вентиляції навчився визначати на запах готовність курки-гриль, а також вимірювати рівень чадного газу та диму в повітрі.
🐶 Електронний ніс, що імітує нюх собаки, але у двісті разів чутливіший за нього, навчився винюхувати запах раку простати в сечі пацієнтів.