Екстракт журавлини наділив помаду антимікробною дією

Іспанські дослідники створили губну помаду із широким спектром антимікробної дії. Завдяки екстракту журавлини, гігієнічний засіб у дослідах ефективно знешкоджував віруси, стійкі до антибіотиків бактерії та гриби, про що зазначається у журналі ACS Applied Materials & Interfaces.

Готовий журавлиновий бальзам для губ. Alberto Tuñón-Molina et al. / ACS Applied Materials & Interfaces, 2022

Готовий журавлиновий бальзам для губ. Alberto Tuñón-Molina et al. / ACS Applied Materials & Interfaces, 2022

Звідки взялася ідея дослідження?

Поширення стійких до антибіотиків бактерій змушує науковців шукати нові препарати для подолання збудників. Пандемія коронавірусу, яку ми застали, вказала, що проблема актуальна й щодо захисту від вірусів (а ризик нових епідемій вірусів є реальним і високим) та інших патогенів.

Багато дослідників шукають нові захисні сполуки в речовинах природного походження. Такий підхід обрала й група науковців із Католицького університету Валенсії імені Святого Вінсента. Вчені випробували антимікробні властивості екстракту журавлини, які вказувалися у попередніх дослідженнях, додавши його до губної помади, у складі якої його глибокий червоний колір є виграшним. Екстрактом збагатили основу, яку склали такі поширені в засобах для шкіри продукти як масло ши, вітамін Е, провітамін В5, олії бабассу та авокадо.

Від чого захищатиме така помада?

Навіть 5-відсотковий розчин бальзаму з екстрактом журавлини показав високу ефективність проти бактерій. Небезпечний метицилінрезистентний золотистий стафілокок повністю інактивувався помадою за п'ять годин контакту. Кишкова паличка знешкоджувалася на 99,8 відсотка за дві години, а мікобактерії, близькі до туберкульозної палички — протягом 24 годин. Помада також показала потенціал проти грибів — кількість Candida albicans зменшилася в десять разів від 10-відсоткового розчину за 15 годин впливу.

Противірусна дія засобу виявилася теж обнадійливою. Науковці випробували його проти двох типів бактеріофагів, які представляють дві групи вірусів — із оболонкою, суперкапсидом, до яких належить і SARS-CoV-2 та вірус герпесу, та без такої оболонки, як-от вірус гепатиту А. Віруси з обох груп майже повністю (оболонкові на 100 відсотків, безоболонкові — на понад 91 відсоток) знешкоджувалися менш ніж за хвилину контакту з 10-відсотковим розчином бальзаму.

Таким чином, науковці вважають, що створили нову форму захисного засобу, що стане корисним у часи пандемії та антибіотикорезистентності, перешкоджаючи поширенню патогенів, особливо, при спільному використанню помади з кимось.