Екстракт печериць сповільнив ріст пухлин раку простати у мишей

Американські дослідники продемонстрували в попередніх дослідженнях ефективність екстракту печериць для лікування раку простати. Досліди на культурі ракових клітин та мишах показали, що засіб має виражену антиандрогенну дію, пригнічуючи андрогенові рецептори. Це призводить до сповільнення росту ракових пухлин та зниженню рівня простатспецифічного антигену, зазначають вчені у журналі Journal of Nutritional Biochemistry.

Avinash Kumar / Unsplash

Avinash Kumar / Unsplash

Що передувало дослідженню?

Рак простати — одне з найпоширеніших онкологічних захворювань серед чоловіків. Він також є однією з головним причин смертей від раку. Це пояснює, чому лікарі рекомендують чоловікам старшим за 45 років щорічно здавати кров на виявлення маркера рака простати — простатичного специфічного антигену (ПСА). Чимало вчених займаються пошуком методів боротьби з цією злоякісною недугою, і до їх числа входять науковці з Національного медичного центру «City of Hope» у Каліфорнії. Одне з їхніх попередніх досліджень показало, що вживання порошку садових печериць (Agaricus bisporus) може знижувати високий рівень ПСА у пацієнтів з рецидивом раку простати. Хоча підвищення рівня ПСА не завжди говорить про розвиток злоякісної хвороби, а може бути ще й індикатором інфекції чи інакших пухлин, автори вирішили детальніше дослідити ефект печериць на рак.

Яким було нове дослідження?

Науковці прагнули дослідити механізм взаємодії грибів та пухлини. Для цього вони виростили в лабораторії культуру людських ракових клітин, яких піддали впливу екстракту печериць. З'ясувалося, що обстежувана речовина пригнічує активність андрогенних рецепторів, завдяки яким пухлини розростаються. Це спрацьовує, оскільки чоловічі статеві гормони, андрогени, спонукають клітини простати до росту, зв'язуючись та активуючи їхні андрогенні рецептори.

Після вдалих експериментів на культурі клітин вчені вирішили перевірити свої припущення на лабораторних мишах, яким імплантували людські ракові пухлини простати.

Що стало з тваринами?

Дослідники взялися лікувати мишей так само екстрактом грибів протягом шести днів. Результати показують, що цього часу виявилося достатньо для помітного сповільнення росту злоякісних пухлин дозозалежним чином. Також, очікувано, рівень ПСА у сироватці крові піддослідних тварин теж знизився.

Науковці усвідомлюють, що це дуже ранній етап вивчення впливу грибів на рак, і наразі залишається більше запитань, ніж відповідей. Наприклад, незрозуміло, яка конкретно хімічна сполука відповідальна за позитивний ефект, хоча вчені мають деякі припущення на основі дослідів. Одна з речовин екстракту показала вдвічі сильнішу антиандрогенну дію, аніж ципротерон — препарат, що серед іншого застосовують для лікування раку простати. Подальші дослідження допоможуть краще зрозуміти, наскільки ідея про боротьбу з раком простати за допомогою печериць перспективна.