Астрономія
Астрономія

Джерелом уламків на кометоподібних орбітах назвали головний пояс астероїдів

Астрономи проаналізували метеороїди, зафіксовані системою камер Desert Fireball Network з 2014 по 2020 роки, які походять з орбіт комет родини Юпітера. Про це вони пишуть у журналі Planetary Science Journal. Виявилося, що лише менше 4% із них могли бути кометним матеріалом, і натомість основним джерелом таких уламків є астероїди головного поясу.

NASA / JPL-Caltech / R. Hurt

NASA / JPL-Caltech / R. Hurt

Що відомо про комети родини Юпітера?

Частина короткоперіодичних комет Сонячної системи знаходиться під сильним гравітаційним впливом Юпітера. Вони походять із віддаленого регіону, який називається розсіяним диском, і складаються з примітивного матеріалу, багатого леткими речовинами. Спостереження показують, що такі об’єкти зазвичай мають кілометрові розміри. Відсутність цих комет менших розмірів пов'язана з коротким терміном їхнього життя у внутрішній Сонячній системі. Через низьку густину та високий вміст летких речовин комети родини Юпітера повинні відносно швидко зникати, коли наближаються до Сонця на відстань близько трьох астрономічних одиниць. Тим не менше, астрономи постійно фіксують метеороїди розміром від сантиметра до метра, що походять з орбіт, подібних до орбіт комет родини Юпітера.

Що аналізували дослідники?

Науковці вирішили з'ясувати, чи дійсно уламки у навколоземному просторі на орбітах, подібних орбітам комет родини Юпітера, походять від цих об’єктів. Для цього вони використали мережу камер Desert Fireball Network, що призначена для відстежування метеороїдів та охоплює площу Австралії розміром близько 2,5 мільйонів квадратних кілометрів. За допомогою даних цієї мережі команда проаналізувала метеороїди масою більше 10 грамів, зафіксовані у період з 2014 по 2020 роки. Відстежуючи траєкторії метеорів, дослідники змогли відтворити орбіти цих уламків.

Орбіти метеороїдів, зафіксовані Desert Fireball Network з 2014 по 2020 роки. Patrick Shober / YouTube

Що показали результати?

Дослідники виявили, що на орбітах, подібних до орбіт комет родини Юпітера, для метеороїдів масою від грама до кілограма бракує кометного матеріалу. Крім того, команда з'ясувала, що джерело уламків на таких орбітах, які падають на Землю, залежить від їхнього розміру. Пил та об’єкти кілометрових масштабів, імовірно, походять із зовнішньої Сонячної системи за межами Нептуна. Однак серед уламків розміром від сантиметрів до метра переважає матеріал з головного поясу астероїдів. Таким чином, за оцінками дослідників, близько 94,2% уламків такого розміру, що потрапляють у атмосферу Землі з цих орбіт, надходять із головного поясу.

Нещодавно астрономи припустили, що воду на Землю могли доставити найближчі до неї астероїди, а не комети. Крім того, дослідники зафіксували ще одну площину обертання астрономічних тіл у Сонячній системі за допомогою орбіт довгоперіодичних комет.