«Джеймс Вебб» вперше знайшов залишені злиттям нейтронних зір важкі елементи

Телескоп «Джеймс Вебб» виявив важкі елементи у місці, де зареєстрували один з найяскравіших гамма-спалахів в історії спостережень. Це означає, що джерелом спалаху було злиття нейтронних зір, розповідає видання Space.com.

Зображення GRB 230307A через 28 днів після спалаху, яке отримав телескоп за допомогою камери NIRCam. Andrew Levan et al. / arXiv, 2023

Зображення GRB 230307A через 28 днів після спалаху, яке отримав телескоп за допомогою камери NIRCam. Andrew Levan et al. / arXiv, 2023


Присвячену дослідженню статтю 25 жовтня 2023 року опублікували у журналі Nature.


За чим спостерігав «Джеймс Вебб»?

У березні цього року численні обсерваторії зафіксували гамма-сплеск GRB 230307A, другий за яскравістю з коли-небудь виявлених, що тривав близько 35 секунд. Гамма-сплесками або гамма-спалахами називають одні з найбільш високоенергетичних процесів у Всесвіті, що являють собою спалахи гамма-випромінювання різної тривалості, спричинені загибеллю світил чи злиттям нейтронних зір. Через 29 і 61 день після події на місце, де зареєстрували GRB 230307A, націлили «Джеймса Вебба», який побачив, що спалах потьмянішав, як це властиво спалахам, утвореним внаслідок кілонових — подій злиття нейтронних зір.

Звідки взялися важкі елементи?

Кілонові вважаються основним джерелом багатьох елементів у Всесвіті, зокрема золота, платини, урану та інших. Вони утворюються у процесі швидкого захоплення нейтронів (r-процес). Спостереження за місцем спалаху GRB 230307A у середньому інфрачервоному діапазоні за допомогою спектрографа «Джеймса Вебба» NIRSpec виявили сигнатури телура і лантаноїдів — елементів, які утворюються у реакціях r-процесу. Як повідомляють астрономи, продукти r-процесу «Джеймсу Веббу» вдалося побачити вперше.

Крім того, телескоп виявив кілька галактик в околицях кілонової, які могли бути місцем зіткнення зір. Найімовірніше, що батьківською галактикою спалаху є галактика на відстані 8,3 мільйона світлових років від нас.

Раніше ми розповідали, що золото у Чумацький Шлях принесли його галактики-прародички, повні зір, багатих на елементи, що необхідні для протікання реакцій r-процесу.