«Джеймс Вебб» вперше застав зникнення неону біля молодої зорі

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» вперше підтвердив втрату неонового газу у газопиловому диску навколо молодої зорі SZ Хамелеона. Відкриття означає, що випромінювання від зорі змінилося і тепер на газ і пил впливає високоенергетичне рентгенівське світло. Воно швидко руйнуватиме диск, лишаючи менше часу планетам для формування, пише сайт «Джеймса Вебба». Стаття про відкриття доступна в The Astrophysical Journal Letters.

Художнє зображення протопланетного диска навколо SZ Хамелеона. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Художнє зображення протопланетного диска навколо SZ Хамелеона. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Чому неон так важливий?

Планети народжуються у газопилових дисках, що називають протопланетними, які виникають навколо молодих зір. Ці диски не існують вічно, і поступово зникають під впливом випромінювання світила. Тому формування планет залежить не лише від складу цих дисків, а і від часу їхнього існування. Утім, досі астрономам точно невідомо, як саме відбувається втрата протопланетного диска.

Зокрема навколо зорі SZ Хамелеона (SZ Cha) раніше телескоп «Спітцер» виявив газ з іонізованого неону. Його присутність означала, що протопланетний диск SZ Cha опромінюється не високоенергетичним рентгенівським світлом, як очікували астрономи, а слабшим ультрафіолетовим. Ультрафіолетове випромінювання так само впливає на випаровування протопланетного диска, але набагато повільніше. Уточнити умови у протопланетному диску SZ Cha через 15 років після відкриття «Спітцера» астрономи вирішили за допомогою телескопа «Джеймс Вебб».

Що незвичного побачив телескоп?

Попри те, що 15 років — короткий час за космічними мірками, «Джеймс Вебб» не виявив біля SZ Cha ознак неону. На думку астрономів, зникнення сполуки означає, що на протопланетний диск почало впливати потужне рентгенівське випромінювання, яке руйнує диск у сто разів швидше за ультрафіолетове світло. Імовірно, у час, коли SZ Cha спостерігав «Спітцер», зоряний вітер від неї, тобто потік заряджених частинок, був менш потужним. Тепер астрономи планують дослідити більше молодих зоряних систем, щоб з'ясувати причини змінності вітрів від них, а також створити нові моделі еволюції протопланетних дисків, які допоможуть досліджувати не лише появу нових планет, а і еволюцію Землі.

  • Навколо іншої молодої зорі «Джеймс Вебб» застав міграцію замерзлих кам'янистих частинок, які рухалися з околиць протопланетного диска до його внутрішньої частини. У майбутньому з цих частинок утворяться планети, схожі на Землю.