За допомогою космічного телескопа «Джеймса Вебба» вперше вдалося виявити галактику, яка схожа на Чумацький Шлях на етапі його раннього формування. Світло від галактики, що отримала назву Спалах Світлячка (Firefly Sparkle) подолало відстань у 13,2 мільярда років, і її маса схожа на масу нашої галактики в період її початкового формування. Це відкриття відкриває нові можливості для розуміння еволюції ранніх галактик, зокрема нашої, і їхніх взаємодій. Результати дослідження опублікували в журналі Nature.
Зображення галактики Спалах Світлячка (центральний квадрат) і двох її компаньйонів (a), зоряні кластери в межах галактики Спалах Світлячка (b-c). Mowla et al. / Nature, 2024
Якою виявилася відкрита галактика?
Однією з ключових характеристик галактики Спалах Світлячка є активне формування зір, що підтверджують 10 зоряних скупчень, виявлених у галактиці. Ці скупчення перебувають на різних етапах свого розвитку, що вказує на різні фази зростання галактики. Дослідження також дозволило визначити масу галактики, яка приблизно в 10 тисяч разів менша за масу сучасного Чумацького Шляху, але подібна до маси нашої галактики на етапі її раннього формування.
Зображення з «Джеймса Вебба», на якому знайшли галактику Спалах Світлячка. NASA, ESA, CSA, STScI, C. Willott / NRC-Canada, L. Mowla / Wellesley College, K. Iyer / Columbia
Додатково, на відстані від 6 500 до 42 тисяч світлових років від Спалаху Світлячка виявили дві менші галактики, які, ймовірно, піддаються її гравітаційному впливу. Це підтверджує теорію про те, що на ранніх етапах розвитку галактики часто утворюються через злиття з меншими сусідніми об'єктами. Завдяки цьому відкриттю науковці змогли не лише дослідити механізми формування нових зірок, а й зрозуміти, як великі галактики, такі як Чумацький Шлях, отримували свій розмір і структуру через поглинання менших об'єктів.
Що ще знаходив у космосі «Джеймс Вебб»
🌌 Масштабний огляд зоряного неба телескопом «Джеймс Вебб» дозволив виявити у 2,5 раза більше галактик, ніж на найдетальнішому знімку телескопа «Габбл».
🛰 Космічний телескоп виявив найдавнішого кандидата у злиття галактик — воно відбулося за близько 427 мільйонів років після Великого вибуху.
📸 Також телескоп сфотографував найближчу до Чумацького Шляху карликову галактику, яка знаходиться всього за три мільйони світлових років від нас.