«Джеймс Вебб» дослідив верхівку «гриви» туманності Кінська Голова

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» зробив одне із найдетальніших зображень ділянки «гриви» туманності Кінська Голова, яка знаходиться за 1 300 світлових років від нас. Попри те, що знімок охопив лише край її верхівки, астрономи вперше отримали можливість розгледіти, як газ туманності взаємодіє із газом навколо неї. Науковці сподіваються, що зібрані «Джеймсом Веббом» дані допоможуть з'ясувати, як Кінська Голова набула своєї форми, і скільки вона ще існуватиме, народжуючи нові зорі. Світлину опублікував сайт телескопа.

Фрагмент знімка, який зробив телескоп. NASA, ESA, CSA, Karl Misselt (University of Arizona), Alain Abergel (IAS, CNRS)

Фрагмент знімка, який зробив телескоп. NASA, ESA, CSA, Karl Misselt (University of Arizona), Alain Abergel (IAS, CNRS)

Що побачили у знімку астрономи?

Основною деталлю на світлині, яка привернула увагу дослідників, стала форма області теплого газу й пилу всередині Кінської Голови (зображена блакитним). Завдяки тому, що «Джеймс Вебб» спостерігав туманність в інфрачервоному діапазоні, його знімок дозволяє побачити, як цей газ і пил поступово переходить в область розжареного іонізованого газу, який гріють масивні молоді зорі навколо (червоний колір на фото).

У результаті взаємодії цих двох середовищ, газ у туманності додатково нагрівається, вилітаючи з неї разом з частинками пилу. Це добре видно у темнішій частині знімка, де знаходяться смуги від потоків підігрітого газу, що спрямовані перпендикулярно відносно межі туманності. За словами астрономів, робота «Джеймса Вебба» є першим детальним спостереженням за цим процесом. Тож світлина допоможе краще зрозуміти, як зоряне випромінювання змінює міжзоряне середовище, і як це вплинуло на наш Всесвіт у минулому.

Кінська Голова майже у повний розмір на світлині «Габбла», а також частина її «гриви», яку сфотографував «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, Karl Misselt (University of Arizona), Alain Abergel (IAS, CNRS), Mahdi Zamani The Euclid Consortium, Hubble Heritage Project (STScI, AURA)

Кінська Голова майже у повний розмір на світлині «Габбла», а також частина її «гриви», яку сфотографував «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, Karl Misselt (University of Arizona), Alain Abergel (IAS, CNRS), Mahdi Zamani The Euclid Consortium, Hubble Heritage Project (STScI, AURA)

  • Кінська Голова часто стає об'єктом спостережень телескопів. Зокрема вона стала однією з перших цілей обсерваторії «Евклід», яку нещодавно запустили у космос.