Дуже великий телескоп виявив третю протопланету

Астрономи підтвердили відкриття протопланети HD 169142 b — планетного зародка, що формується у газопиловому диску навколо зірки. HD 169142 b стала третьою з відомих протопланет, яку вдалося достовірно виявити. Спостереження за нею допоможе вченим зрозуміти особливості планетної еволюції. Дослідження опубліковане у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Структура газопилового диску навколо зорі та слід, який в ньому лишає сформована планета. Пунктиром позначено розмір Сонячної системи. V.Chrisitaens / ULiège

Структура газопилового диску навколо зорі та слід, який в ньому лишає сформована планета. Пунктиром позначено розмір Сонячної системи. V.Chrisitaens / ULiège

Як відкрили протопланету?

Вважається, що планети утворюються у газопилових дисках навколо молодих зірок — планетний зародок (протопланета) поступово накопичує речовину та зрешою перетворюється на повноцінну планету. Втім, точно підтверджених відкриттів протопланет, тобто планет на ранніх етапах формування, сьогодні недостатньо, щоб астрономи могли уточнити свої теорії еволюції планет. Це пов'язано зокрема з тим, що планети формуються швидко, тоді як близьких до нас і зручних для спостереження молодих світил — недостатньо.

Відомо, що система маломасивної зорі PDS 70 володіє парою протопланет, які астрономам вдалося напряму побачити за допомогою комплекса Дуже великого телескопа (VLT) . Тепер обсерваторія допомогла знайти протопланету біля ще однієї зорі — HD 169142, що знаходиться на відстані 374 світлових років від Сонця.

Вік HD 169142 оцінюють у всього шість мільйонів років, а масу — у 1,85 маси Сонця. Завдяки Дуже великому телескопу астрономи змогли побачити в газопиловому диску навколо неї зародок планети, що отримав ім'я HD 169142 b. Його масу можна порівняти з масою Юпітера. Майбутня планета обертається на відстані 37 астрономічних одиниць від світила та видає себе спіральною структурою, яку утворює, рухаючись навколо батьківської зорі.

Участь у дослідженні протопланет бере і телескоп «Джеймс Вебб» , який допомагає астрономам вивчати хімічний склад газопилових дисків навколо світил та визначати умови появи в них планет.