Дружбу з самками пов’язали з довшим життям у самців бабуїнів

Susan Alberts / Duke University

Susan Alberts / Duke University

Самці бабуїнів (Papio cynocephalus), які мають близькі відносини із самками, навіть якщо вони не пов’язані із розмноженням, живуть довше. Зі свого боку, самки отримують вигоду від дружби із сородичами обох статей, йдеться в оприлюдненому в журналі Philosophical Transactions of the Royal Society B дослідженні.

Чи є дружба між різними статями?

Існування дружби між чоловіком та жінкою є обговорюваною темою не тільки стосовно людей, а й інших приматів. Поширеною є думка, що самці приділятимуть значну увагу самкам лише через сподівання, що під час періоду розмноження вони матимуть першочерговий доступ до спарювання з ними. Але 35-річне спостереження за 540 дикими бабуїнами (Papio cynocephalus) в кенійському Національному паркові Амбоселі ставить під сумнів це припущення.

Що спостерігали дослідники?

Як і багато інших приматів, бабуїни проводять багато часу, доглядаючи за хутром одне одного, тобто за грумінгом. Призначення такої поведінки не тільки гігієнічне, вона ще й допомагає налагоджувати соціальні зв'язки та знижувати рівень стресу.

Між самками грумінг зустрічається частіше, ніж між самцями, і спостереження виявило, що самці, які не достатньо часу проводять із самками, є соціально ізольованими. Але ті самці, які мали сильний зв’язок (який вимірювався частотою грумінгу) хоча б із одною самкою, мали на 28 відсотків вищі шанси прожити ще рік, на відміну від самотніх самців.

При цьому самки мали однакову вигоду від дружби з представниками обох статей.

Чому це може відбуватися?

Хоча поки що достеменно невідомо, але дружба з самками може подовжувати життя самців, наприклад, завдяки зниженню кількості паразитів, кращому сповіщенню про небезпеку або якимось складнішими шляхами. Проте автори наголошують, що вони виявили лише кореляцію, а не причинно-наслідковий зв’язок. Можливо також, що здоровіші самці, які мають вищі шанси на тривале життя, більш схильні підтримувати близькі соціальні контакти.