Дронго відрізнили свої яйця від підкинутих зозулячих за унікальним візерунком

Вилохвості дронго відрізнили свої яйця від яєць, підкинутих їм зозулями, із точністю 94 відсотки, всупереч тому, що яйця двох птахів майже ідентичні. Така висока точність обумовлена унікальним візерунком яєць дронго, що відрізняється у кожної самки, пишуть біологи з Південноафриканської республіки та Великої Британії у журналі Proceedings of the Royal Society B.

Яйця вилохвостого дронго, кожне від іншої самки. Jess Lund

Яйця вилохвостого дронго, кожне від іншої самки. Jess Lund

Як розрізняють яйця дронго?

Африканські зозулі (Cuculus gularis) відкладають яйця у гнізда вилохвостих дронго (Dicrurus adsimilis), з якими проживають в Субсахарській Африці, після чого їхні вилуплені пташенята викидають з гнізда інших пташенят. Щоб хазяїни паразита не помітили чужинця, їхні яйця виглядають майже ідентично. При порівнянні, науковці Кейптаунського університету та їхні колеги навіть не завжди самі могли визначити, кому належать яйця. Прагнучи з'ясувати, чи можуть дронго відрізнити свої, вчені стали підкидувати їм у гнізда яйця, що максимально схожі на їхні, чого у природі не відбувається з такою прискіпливістю. З'ясувалося, що дронго приймають чужі яйця лише у 33 відсотках випадків, визначаючи їх за відмінністю у кількості кольорів та візерунку.

Зліва - кладка яєць дронго з підкинутим зозулиним яйцем (на кожній кладці воно нижнє праве). Справа - порівняння яєць зозуль (ліва колонка) та яєць дронго (чотири колонки справа). Jess Lund et al. / Proceedings of the Royal Society B, 2023

Зліва - кладка яєць дронго з підкинутим зозулиним яйцем (на кожній кладці воно нижнє праве). Справа - порівняння яєць зозуль (ліва колонка) та яєць дронго (чотири колонки справа). Jess Lund et al. / Proceedings of the Royal Society B, 2023

Проаналізувавши результати за допомогою комп'ютерної моделі, автори дійшли висновку, що у природі вилохвості дронго у 93,7 відсотка випадків успішно розпізнають та позбуваються зозулиного яйця у своєму гнізді. У такому разі, зважаючи на величину кладки, африканські зозулі мають усього одне пташеня на чотири роки.

Раніше ми писали, що птахи із меншими очима частіше стають жертвами гніздових паразитів.