Дрон з підсвіткою та динаміками врятує кажанів від вітряків

Команда ізраїльських інженерів показала, як дрони зможуть допомогти кажанам уникати зустрічі з вітряками, що часто призводить до їхньої загибелі. Вони оснастили коптер світлодіодами та динаміками, щоб ефективніше відлякувати нічних тварин, і три тижні досліджували, чи змусить їх це його уникати. Шумний і яскравий дрон знизив активність кажанів поблизу безпілотника, а отже, зможе відлякати їх і від польотів в небезпечних районах роботи вітряків, вважають науковці. Свою роботу вони представили у журналі Remote Sensing in Ecology and Conservation.

Unsplash

Unsplash

Як кажани страждають від вітряків?

Вітрова енергетика розвивається швидкими темпами, що не минає непомітно для тварин, а зокрема птахів та кажанів. Обертання лопатей робить їх невидимими для тварин, а деякі дослідження навіть припускають, що кажанів приваблює освітлення вітряків. Кажани знаходяться під захистом національного та міжнародного законодавства в європейських країнах, проте багато видів, особливо тих, що мігрують, гинуть від зіткнень з вітряками, що перешкоджає зусиллям зі збереження.

Підходи до зменшення смертності серед тварин від вітрогенераторів включають розміщення їх подалі від місць проживання тварин, а також обмеження роботи вітряків. Однак це впливає на ефективність роботи вітрових електростанцій, тому команда науковців з Хайфського та Тель-Авівського університетів вирішила випробувати інший підхід, а саме — відлякування кажанів від небезпечних для них вітряків.

Як вчені розганяли кажанів?

Дослідники оснастили дрон світлодіодами, а також динаміками, що видавали звуки в діапазоні частот від 15 до 80 кілогерців. У підсумку кажанів мав жахати дрон, що літав на швидкості 5 метрів на секунду та з різною періодичністю та інтенсивністю світився та видавав звуки.

Використаний вченими дрон, під яким між опорами розмістили систему відлякування. Yuval Werber et al. / Remote Sensing in Ecology and Conservation, 2022

Використаний вченими дрон, під яким між опорами розмістили систему відлякування. Yuval Werber et al. / Remote Sensing in Ecology and Conservation, 2022

Непередбачуваність звучання та світіння мала запобігти тому, що кажани звикнуть до дрона поруч із собою. А щоб кількісно оцінити ефект такого відлякування, науковці стежили за областю польоту дрона за допомогою радару, лідару та ультразвукових датчиків, які б допомогли ідентифікувати кажанів.

Так за час проведення експерименту вчені нарахували 1 775 прольотів кажанів, що належали, згідно з аналізом акустичних даних фахівцем, до дев'яти різних видів. Сім з них часто потрапляють у статистику загиблих від вітрових турбин тварин. Дрон літав на висоті 100 метрів над землею та на вдістань 200 метрів.

Схема експеримента, де активність кажанів над дроном відстежував радар, під ним - лідар, а поруч аеростат із акустичними датчиками також для ідентифікації кажанів. Yuval Werber et al. / Remote Sensing in Ecology and Conservation, 2022

Схема експеримента, де активність кажанів над дроном відстежував радар, під ним - лідар, а поруч аеростат із акустичними датчиками також для ідентифікації кажанів. Yuval Werber et al. / Remote Sensing in Ecology and Conservation, 2022

Кажани обирали літати набагато вище за дрон, що вказало на те, що його було достатньо, щоб відлякати їх. Також вчені зафіксували зниження активності польотів тварин, а ефект зберігався протягом трьох тижнів експериментів, що говорить про те, що звукові та світлові ефекти дрона були достатньо непередбачуваними для тварин. Вчені сподіваються, що їхнє дослідження посприяє розробці методів відлякування кажанів зокрема від потенційно небезпечних для них об'єктів, що допоможе їхньому збереженню в природі.

Також раніше ми розповідали, перефарбована лопать вітрогенератора знизила смертність птахів від нього на 70 відсотків, адже зробила вітряк більш помітним. А дрони останнім часом продовжують набувати популярності як відлякувачі тварин. Наприклад, швейцарські вчені змогли нацькувати безпілотник на голубів, що змусило їх менше проводити часу на даху, а також дрони пропонували використовувати замість опудал в полях, щоб відлякувати птахів-шкідників від сільськогосподарських угідь.