Нори вомбатів прихистили і прогодували 48 видів тварин

Виявилося, що нори вомбатів є прихистком щонайменше для 48 видів хребетних тварин. Зокрема, до них навідуються опосуми, кущові щури, строкаті варани, єхидни і навіть валабі — невеликі представники родини кенгурових. Підземні сховки вомбатів відіграють для цих тварин важливу роль, допомагаючи виживати під час лісових пожеж та після них. Однак наразі вомбати знаходяться на межі зникнення, тож вчені занепокоєні, що без вомбатових нір зникнення загрожуватиме й багатьом іншим видам тварин. Дослідження опубліковане у Journal of Mammalogy.

Тварини, що навідуються до вомбатових нор. Grant Linley

Тварини, що навідуються до вомбатових нор. Grant Linley


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що помітили вчені?

Дослідники переглянули понад 700 тисяч фотографій з 28 нір вомбатів та нарахували на них 48 видів хребетних: опосумів, кущових щурів, строкатих варанів, єхидн, валабі, сумчастих мишей, дрібних пташок триперсток та інших. Вони використовували нори вомбатів, щоб сховатися від хижаків, відпочити або знайти їжу чи воду, що автори порівняли з послугами супермаркету або орендованого житла.

За півтора року до початку дослідження австралійський ліс сильно постраждав від пожеж, і наразі вся екосистема знаходиться у процесі відновлення. Вже було відомо, що тварини ховаються у норах, щоб вижити під час пожеж, а тепер науковці повідомляють, що після стихійного лиха ділянки з норами загалом мають більшу тваринну активність, ніж ділянки без них. Це можна пояснити тим, що на обпаленому ландшафті дрібним тваринам немає де ховатися від хижаків, а от нори стають зручним притулком. Ці спостереження дозволяють по-новому поглянути на роль вомбатів у екосистемі. Наразі біологи стурбовані, що через зміну клімату ареал існування вомбатів продовжить скорочуватися.

  • А нещодавно науковці змогли пояснити, чому фекалії вомбатів мають кубічну форму. Виявляється, причиною є унікальна будова кишечника та його скоротливість.