Палеонтологія
Екологія
Палеонтологія
Екологія

Дослідники виключили роль деканських трапів у вимиранні динозаврів

За допомогою спектроскопічного аналізу науковці вивчили включення вуглекислого газу в склі та бульбашках пари всередині олівіну з деканських трапів. Це дозволило оцінити вулканічні викиди вуглекислого газу 66 мільйонів років тому. У статті в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences вчені роблять висновок, що цих викидів було недостатньо, щоб спричинити масове вимирання на межі крейдового та палеогенового періодів.

Деканські трапи. Loÿc Vanderkluysen, Drexel University

Деканські трапи. Loÿc Vanderkluysen, Drexel University

Що відомо про деканські трапи?

Під час утворення великих магматичних провінцій вивільняється значна кількість летких речовин. Формування деяких з таких структур збігається зі змінами клімату та вуглецевого циклу. Зокрема, так було при утворенні сибірських трапів віком 252 мільйони років та Центральноатлантичної магматичної провінції віком 201 мільйон років. Деканові трапи в Індії формувалися наприкінці крейдового періоду та у ранньому палеогені, утворивши від 600 тисяч до 1,3 мільйонів кубічних кілометрів лави. Епізод потепління, що передував крейдово-палеогеновій межі (66 мільйонів років тому) та масовому вимиранню, пов’язують з початком вулканізму деканських трапів. Глобальна температура тоді зросла на 2-4 градуси Цельсія протягом 300 тисяч років до крейдово-палеогенової межі. Свідчення цього потепління фіксуються в численних палеотемпературних записах у наземному та морському середовищах обох півкуль. Також напередодні закінчення крейдового періоду фіксуються високі концентрації ртуті, що інтерпретується як доказ сильної дегазації деканських трапів. Незважаючи на це, кількість вуглекислого газу, що виділилася під час раннього формування провінції, лишалася невстановленою.

Що аналізували дослідники?

Щоб виявити рівні викидів вуглекислого газу під час утворення цієї структури, дослідники аналізували мінерал олівін, який походить з лави деканських трапів, багатої на оксид магнію. Зокрема, команду цікавили розплави скла та утворені парою бульбашки, що містилися у мінералах. Спектроскопічний аналіз дозволив вирахувати густину вуглекислого газу в цих включеннях та зробити висновки про його концентрацію під час формування деканських трапів.

Про що вони дізналися?

Науковці оцінили сукупні викиди вуглецю під час раннього вулканізму деканських трапів у 1000-6000 гігатонн. Ця оцінка значно нижча від наявних оцінок викидів вуглецю під час формування сибірських трапів. На підставі цих результатів команда зробила висновок, що ці викиди були найбільш вірогідним фактором зміни клімату наприкінці крейдового періоду. Втім, подібні зміни концентрації вуглекислого газу і температури поверхні моря не спостерігаються пізніше, під час вимирання на межі крейдового і палеогенового періодів. Таким чином, дослідники вважають, що деканські трапи не відігравали великої ролі у цьому масовому вимиранні 66 мільйонів років тому.