Дослідники натренували сумчастих швидше втікати від хижаків

Досліди австралійських науковців показали, що малих сумчастих тварин можна натренувати ефективніше утікати від хижаків. Провівши кілька вимірювань параметрів бігу бандикутів та кенгурових, автори з'ясували, що при повторних зіткненнях з потенційною загрозою тварини утікають швидше, про що повідомляється у журналі Animal Conservation.

Bettongia penicillata з кенгурових утікає після її випуску. B Palmer / Animal Conservation, 2023

Bettongia penicillata з кенгурових утікає після її випуску. B Palmer / Animal Conservation, 2023

Навіщо втручатися у природу?

Як і загалом австралійська природа, сумчасті ссавці, що до неї входять, є вкрай вразливими до чужорідних видів ссавців, яких принесли на континент люди. Вони не еволюціонували у присутності цих тварин, частина з яких є хижими, а тому не мають ефективних механізмів захисту від них і зазнають суттєвого скорочення чисельності та навіть вимирання. Особливо це стосується малих сумчастих тварин, вага яких складає від 35 до 5 500 грамів.

Намагаючись зрозуміти, як втікають малі сумчасті тварини від небезпеки, вчені Університету Мердока та Університету Нового Південного Вельсу провели досліди з представниками восьми таксонів бандикутів (Peramelemorphia) та кенгурових (Macropodoidea). Тварин змушували пробігти 10-20-метрову доріжку, підганяючи їх ззаду палицею, і реєстрували їхні успіхи.

Дослідна ділянка. N. E. Tay et al. / Animal Conservation, 2023

Дослідна ділянка. N. E. Tay et al. / Animal Conservation, 2023

Як поводилися тварини?

Представники кенгурових, які переважно бігли на двох ногах, були найшвидшими і дотримувалися найбільш рівної траєкторії, завдяки чому могли б уникнути переслідування хижаками. Натомість бандикути загалом тікали повільніше, але були схильні до різкої зміни напрямку, що може згодитися у випадку нападу великого, не надто повороткого хижака.

Але що цікаво, з повтореннями пробіжок тварини почали демонструвати вдосконалювати навички втечі: вони бігли швидше і краще розганялися. Тому автори сподіваються, що у подібний спосіб маленьких сумчастих можна натренувати ефективніше утікати від хижаків.