Дощові черв'яки забезпечили продовольство 140 мільйонами тонн зерна й бобових

Дощові черв'яки забезпечили світове продовольство понад 6 відсотками зерна та 2 відсотками бобових, що у сумі складає понад 140 мільйонів метричних тонн харчів на рік. На це вказують розрахунки американських науковців, які вважають результати доводом про доцільність підтримання популяцій дощових черв'яків через зміни у веденні сільського господарства. Про дослідження у журналі Nature Communications коротко пише Science.

sippakorn yamkasikorn / Unsplash

sippakorn yamkasikorn / Unsplash

Що вказало на роль черв'яків у продовольстві?

Городники давно цінують дощових черв'яків за те, що вони поліпшують якість ґрунту. Ці безхребетні розпушують землю, пробираючись крізь неї та створюючи у ній тунелі, та наповнюють її мініатюрними структурними частинками із перетравлених рослинних решток. Завдяки цьому вода та повітря легше проникають у землю. Окрім цього, поїдаючи рештки рослин, вони вивільняють у ґрунт поживні речовини швидше, ніж корисні бактерії. Все це сприяє тому, що рослини виростають швидше і більшими. Але вчені Колорадського університету вирішили чисельно виразити внесок дощових черв'яків у світове продовольство. Тож вони зіставили глобальний атлас чисельності дощових черв'яків та карти врожайності сільськогосподарських культур, врахувавши попередні оцінки щодо впливу черв'яків на продуктивність рослин.

Що показали розрахунки?

Згідно з результатами, діяльність дощових черв'яків забезпечує 6,5 відсотків виробництва зернової продукції, як-от кукурудзи, рису й пшениці, та 2,3 відсотка бобових, зокрема сої, гороху й сочевиці. Особливо великий внесок черв'яки роблять у продовольство в Південній півкулі. Так, у Субсахарській Африці вони забезпечують 10 відсотків продукції зерна, а в Латинській Америці та на Карибських островах — 8 відсотків.

Дослідники сподіваються, що їхні результати спонукатимуть політиків та аграріїв звернути увагу на важливість підтримання біорізноманіття безхребетних тварин у ґрунтах. Зокрема, допомогти може зменшення інтенсивності обробітку землі, який вбиває дощових черв'яків, як-от орання.

  • Окрім дощових черв'яків, у ґрунті поширені й круглі черви, як-от Caenorhabditis elegans. І нещодавно вчені з'ясували, що попри відсутність очей, ці тварини можуть розрізняти кольори.