Десять тисяч доларів від багатіїв ощасливили людей. Особливо бідних

Канадські науковці знайшли підтвердження тому, що гроші можуть ощасливити людину. У їхньому дослідженні учасники, яким багатії подарували 10 тисяч доларів, стали суттєво щасливішими у найближчі пів року, у порівнянні з учасниками, які нічого не отримали. Це стосувалося вихідців як із багатих країн, так і бідних, однак найбільше задоволення життям зросло у людей із найнижчим рівнем річного доходу. Тож люди можуть покращити глобальне щастя людства добровільно розподіляючи частину своїх грошей серед тих, чий дохід є нижчим, пишуть вчені у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

GIPHY

GIPHY

Що тут вченим було незрозуміло?

Гроші у світі розподілені дуже нерівномірно. Зараз три чверті усього світового багатства зосереджені у руках 10 відсотків найбагатших людей, тоді як найбідніша половина людства володіє лише 2 його відсотками. При цьому з досліджень відомо, що люди з вищим доходом (до певної міри) почуваються щасливішими за тих, чий дохід низький. Та більшість цих досліджень виявляли лише кореляцію кількості грошей і рівня щастя, але не вказували, чи безпосередньо гроші на це впливають, або ж, можливо, зумовлена цим краща освіта чи здоров'я. Пара вчених з Університету Британської Колумбії вирішили це з'ясувати. Вони зацікавилися: як зміниться щастя людей, якщо багатство розподілити трохи рівномірніше.

Як досягали більшої рівності у розподілі багатства?

У рамках дослідження двоє щедрих багатіїв виступили донорами, розподіливши свої два мільйони американських доларів між 200 людьми, по 10 тисяч доларів готівкою кожному. Гроші просили витратити протягом трьох місяців після їх отримання. Ще сто людей не отримали грошей і виступали як контрольна група.

Учасники були представниками семи держав: трьох із низьким рівнем доходу — Бразилії, Індонезії та Кенії, і чотирьох із високим рівнем доходу — Австралії, Канади, США та Великої Британії. Водночас люди мали різний рівень особистого доходу, представляючи різні економічні прошарки населення. Усі триста учасників проходили опитування стосовно задоволеності життям до роздачі грошей, а також через три і шість місяців після неї.

Наскільки щасливішими стали люди?

У порівнянні з контрольною групою, в учасників, які отримали винагороду, через три місяці суттєво зросла задоволеність життям. Це стосувалося жителів як бідних, так і багатих держав, однак перші стали втричі щасливішими за других. Через шість місяців після отримання задоволеність дещо спала, але все ще залишалася вищою, ніж до дослідження.

Рівень щастя учасників до роздачі грошей, у перші 1-3 місяці та на 6 місяць. Сірий позначає контрольну групу, зелений - грошову. Dwyer et al. / PNAS, 2022

Рівень щастя учасників до роздачі грошей, у перші 1-3 місяці та на 6 місяць. Сірий позначає контрольну групу, зелений - грошову. Dwyer et al. / PNAS, 2022

Утім, суттєву роль відіграв і особистий дохід учасників. Найбільше гроші ощасливили людей із найменшим доходом. Ті, хто за рік заробляв 10 тисяч доларів, стали вдвічі щасливішими за тих, чий дохід складав 100 тисяч доларів. Отже, гроші таки можуть зробити людину щасливішою.

Передбачена зміна рівня щастя після розподілу грошей, у залежності від доходу учасників. Dwyer et al. / PNAS, 2022

Передбачена зміна рівня щастя після розподілу грошей, у залежності від доходу учасників. Dwyer et al. / PNAS, 2022

Автори визнають, що два донори, які позбулися двох мільйонів доларів, могли зрештою стати менш задоволеними життям. А проте, попереднє дослідження показало, що мультимільйонери ставатимуть менш щасливими на 0,16 пункту з кожними втраченими двома мільйонами. Це означає, що на двох донори могли стати менш щасливими на 0,32 пункту, тоді як сукупне щастя учасників від їхніх грошей зросло у 225 разів сильніше — аж на 72 пункти. У підсумку, якби люди з більшим доходом ділилися коштами з людьми з меншим доходом, це могло б зробити людство суттєво щасливішим.