Давньоримський контейнер з кістки зберіг насіння отруйної блекоти

У контейнері, зробленому з кістки тварини ще в давньоримську добу, виявили сховок насіння блекоти — отруйної рослини з відомими з давнини наркотичними властивостями. Оскільки артефакт знайшли на території теперішніх Нідерландів, знахідка свідчить, що блекоту цінували й у віддалених регіонах Римської імперії. Про контейнер повідомляє Science, а дослідження вийшло у журналі Antiquity.

Кістка, яка ховала сотні насінин блекоти. BIAX Consult

Кістка, яка ховала сотні насінин блекоти. BIAX Consult

Як виявили знахідку?

Незвичайну річ виявили випадково, коли вчені Вільного університету Берліну та Агенства культурної спадщини Нідерландів сортували більш ніж 86 тисяч тваринних кісток, знайдених на місці стародавньої ферми біля Утрехта й датованих І століттям нашої ери. Вчені звернули увагу, що одна з кісток вівці чи кози була надрізана на кінці та закрита невеликим корком із березового дьогтю. Ненароком пошкодивши його, з кістки висипалися сотні крихітних чорних насінин. Пізніше науковці визначили їх як насіння блекоти чорної (Hyoscyamus niger).

Рослина відома здавна як лікарська за здатність тамувати біль, а також як наркотична через галюциногенні властивості. Про неї у такому контексті, зокрема, писали такі античні автори як Пліній Старший та Плутарх. Однак ферма біля Утрехта була за тисячі кілометрів від Риму з його вченими та бібліотеками. Тож знахідка вказує, як далеко могли поширюватися медичні знання у давнину, досягаючи навіть краю імперії.

  • У давні часи наркотичні речовини могли використовувати ще й для розширення влади. Наприклад, так робили правителі культури Уарі, яка передувала інкам: вгощаючи представників місцевої еліти психотропними напоями, вони завойовували собі їхню прихильність.