Чорну діру з центру Чумацького Шляху застали за руйнуванням пилової хмари
Спостереження за центральною областю Чумацького Шляху протягом майже 20 років показали еволюцію газопилової хмари, яка з часом витягнулась. На думку астрономів, так на хмару впливає надмасивна чорна діра у центрі нашої галактики Стрілець A*. Дослідження допоможе краще зрозуміти умови в оточенні надмасивних чорних дір. Результати роботи опубліковані у The Astrophysical Journal.

Ілюстрація положення газопилового філамента відносно чорної діри. W. M. Keck Observatory / Adam Makarenko
Що побачили астрономи?
Надмасивну чорну діру Стрілець A* у центрі нашої Галактики оточують скупчення молодих і старих зірок, а також потоки газу та пилу у масштабах від 0,1 до 1 парсека. Однак найбільшу цікавість астрономів привернув об'єкт на відстані 0,02 парсека від Стрільця A*, що носить назву X7. Це волокниста газопилова структура масою у приблизно 50 мас Землі, яку вперше помітили у 2004 році. За останні 20 років X7 пережила, як зазначають астрономи, драматичну еволюцію.
У середині 2000-х років хмара нагадувала за формою комету, що змусило вчених вважати, що вона є наслідком ударної хвилі, наприклад, від сусідніх масивних зірок. З часом хмара продовжила розтягуватись поки не набула довжини у 3 300 астрономічних одиниць. У своєму дослідженні астрономи зі США, Франції та Іспанії проаналізували спостереження за X7 обсерваторії Кека та виявили, що зміни у формі хмари може пояснити припливний вплив саме Стрільця A*.

Отримані обсерваторією Кека зображення Х7 протягом 2022-2021 року. A. Ciurlo et al. / UCLA GCOI / W. M. Keck Observatory
Чому це обов'язково чорна діра?
На думку астрономів, X7 може бути наслідком зоряного злиття, однак з жодним зоряним об'єктом структура наразі не пов'язана, з огляду на параметри її руху та відомі зорі навколо, які були б достатньо масивними, щоб спричиняти зміну форми X7. Натомість, як вважають науковці, хмара знаходиться під впливом Стрільця A*, що наступні 10-20 років продовжить витягувати X7 та зрештою знищить філамент. Спостереження за цим допоможе краще зрозуміти, що відбувається в оточенні надмасивних чорних дір.
Що оточує нашу чорну діру?
🌠Поблизу Стрільця А* знайшли рекордно близьку до нього зорю — їх розділяє всього сотня астрономічних одиниць
⭐Також зірки навколо чорної діри допомогли уточнити її масу як 4,3 мільйона сонячних
🕳️А завдяки розігрітому газу та пилу, що потрапляє на Стрільця А*, Телескопу горизонту подій вдалося отримати світлину його тіні