Чоловіки ставали батьками пізніше за жінок протягом 250 000 років

Генетичне дослідження американських науковців вказало, що протягом останніх 250 000 років людської еволюції чоловіки стають батьками у пізнішому віці, ніж жінки. Хоча загалом для людей вік батьківства змінювався в різні періоди, але відмінність у роках між чоловіками й жінками зберігалася. Такі висновки опубліковані в журналі Science Advances.

Kelly Sikkema / Unsplash

Kelly Sikkema / Unsplash

Яка з'ясувати відмінності у віці батьківства й материнства тисячі років тому?

Генетика популяцій, яка вивчає розподіл генів між різними популяціями, зазвичай вивчає процеси на рівні поколінь. Для цього потрібно знати, яка тривалість цих поколінь, тобто скільки часу відділяє два покоління: батьків і дітей. Зазвичай вважають, що у людей час покоління приблизно однаковий уже сотні тисяч років, однак насправді генетичні дослідження, які дозволяють це встановити, охоплювали період лише 40-45 тисяч років тому, тобто період мисливців-збирачів. Однак на вік народження потомства можуть впливати фактори довкілля та соціуму, які відрізнялися у давніші часи. Тож вчені Університету Індіани та Медичного коледжу Бейлора взялися за старіше минуле — останні 250 тисяч років.

Дослідники зосередилися на аналізі в сучасній людській ДНК мутацій de novo — таких, що виникають раптово в якомусь поколінні, й не існували у попередньому. У процесі вони помітили, що кількість таких мутацій залежить від віку батьків на час момент зачаття, а тому цю інформацію зіставили з даними про час походження у людей приблизно 43 мільйонів генетичних варіантів, спричинених мутаціями. Зрештою, вчені змогли встановити, якою була тривалість поколінь у різні періоди протягом останніх 250 000 років.

Коли заводили сім'ю древні люди?

Загалом за 250 000 років середній вік, у якому люди народжують дітей, тобто тривалість покоління, складає 26,9 року. Однак жінки стають матерями у 23,2 року, тоді як чоловіки — приблизно у 30,7.

А. Вік батьківства для чоловіків (синій) та жінок (червоний) протягом 250 000 років або 10 000 поколінь. В. Відмінності в роках між віком народження дитини у чоловіків і жінок протягом 250 000 років або 10 000 поколінь. Richard J. Wang et al. / Science Advances, 2023

А. Вік батьківства для чоловіків (синій) та жінок (червоний) протягом 250 000 років або 10 000 поколінь. В. Відмінності в роках між віком народження дитини у чоловіків і жінок протягом 250 000 років або 10 000 поколінь. Richard J. Wang et al. / Science Advances, 2023

Мінімальним інтервалом між поколіннями було 24,9 року, і це було властиво людям приблизно 250 поколінь тому, коли зароджувалися перші цивілізації. А 1400 поколінь тому, або приблизно 38 тисяч років тому, перед останнім льодовиковим максимумом, люди заводили дітей найпізніше — у середньому у 29,8 року. Та в усі часи чоловіки ставали батьками пізніше за жінок, всупереч приблизно однаковому віку досягнення статевої зрілості. Щоправда, в останні століття відмінність рекордно зменшилася через те, що жінки стали народжувати пізніше.