Медицина
Медицина

Через ушкодження мозку чоловік побачив праві сторони облич спотвореними

Пошкодження мозолистого тіла в мозку пацієнта призвело до того, що одну половину облич людей він бачить наче розплавленою. Дослідження показало, що спотворено сприймається завжди тільки права частина обличчя, навіть якщо чоловік бачить його перевернутим. Випадок описаний науковцями в статті журналу Current Biology.

Три роки тому, у віці 59 років пацієнт A.D. помітив, що лиця, які він бачить по телевізору були спотворені, наче розплавлені. Через деякий час таке ж обличчя чоловік побачив і в дзеркалі. Ще більш незвичним було те, що завжди лише права сторона обличчя виявлялася деформованою. Лікарям пацієнт зазначив, що з правого боку все виглядає довшим, напруженішим і обпалим.

Що з пацієнтом?

Лікарі діагностували в чоловіка рідкісну хворобу геміпрозопометаморфозію, яку описали лише біля 25 випадків. Пацієнти з цим діагнозом бачать частину обличчя спотворено, наприклад, вони здаються непропорційними, звислими чи набряклими.

В A.D. хвороба викликана пошкодженням мозолистого тіла — нервових волокон, які з’єднують дві півкулі мозку. Щоб уточнити, чи тільки лиця бачить чоловік деформованими, науковці провели декілька дослідів.

На що вказало дослідження?

Коли вчені показували пацієнтові зображення 20 облич та 20 інших об’єктів, то виявилося, що незвичне сприйняття стосувалося лише лиць. До того ж, незалежно від того, під яким кутом він на них дивився, деформованою виглядала лише права половина облич.

Результати дослідження дають краще розуміння природи геміпрозопометаморфозії та особливості нормального сприйняття облич. Виявляється, що зорова система зіставляє обличчя, незалежно від їхнього положення, із шаблоном, щоби сприймати праву половину лиця саме правою, навіть якщо обличчя перевернене. Те, що в пацієнта пошкоджене мозолисте тіло, означає, що порушена передача інформації між півкулями. Тож вчені припускають, що в пацієнта інформація про дві половини обличчя певною мірою обробляється в окремих півкулях.