«Чандра» знайшла новий слід ударної хвилі від Великого спалаху Ети Кіля

Нове рентгенівське кільце, яке знайшли навколо подвійної зорі Ета Кіля, виявилося наслідком ударної хвилі від Великого спалаху зорі, що стався майже 200 років тому. На думку астрономів, знахідка підтверджує, що до Великого спалаху Ета Кіля була потрійною зорею. Виявити її вдалося завдяки світлинам, які 20 років робила обсерваторія «Чандра», пише NASA із посиланням на статтю науковців у The Astrophysical Journal.

Світлина Ети Кіля у рентгенівському діапазоні, яку зробила «Чандра». NASA / SAO / GSFC / M. Corcoran et al.

Світлина Ети Кіля у рентгенівському діапазоні, яку зробила «Чандра». NASA / SAO / GSFC / M. Corcoran et al.

Чим зацікавила астрономів Ета Кіля?

Серед усіх зір Чумацького Шляху Ета Кіля, що знаходиться на відстані 7 500 світлових років від Землі, — найекзотичніша. Вона складається з двох близьких і дуже масивних зір: масами близько 80 мас Сонця та радіусами у 23-60 рази більшими за радіус Сонця. У середині XIX століття астрономи стали свідками того, як Ета Кіля майже зрівнялась у яскравості з однією з найяскравіших зір нічного неба — Сіріусом. Ця подія отримала назву Великий спалах, після якого навколо Ети Кіля з її ж речовини виникла туманність, названа Гомункулом. Аби зрозуміти, як відбувся спалах, і що його спровокувало, астрономи шукають відголоси події, а зокрема — сліди ударних хвиль від спалаху, що лишилися у матеріалі навколо зорі. Нове «відлуння» Великого спалаху виявили на архівних світлинах рентгенівських обсерваторій «Чандра» і XMM-Newton.

Друга, тьмяніша, оболонка Ети Кіля, яку виявила «Чандра». NASA / SAO / GSFC / M. Corcoran et al.

Друга, тьмяніша, оболонка Ети Кіля, яку виявила «Чандра». NASA / SAO / GSFC / M. Corcoran et al.

Яке «відлуння» побачили телескопи?

Аналізуючи зображення, астрономи виявили тьмяну однорідну еліптичну структуру, яка має таку ж форму, як і рентгенівська оболонка туманності Гомункул, але майже втричі більша. Враховуючи схожість форми, вчені вважають, що обидві структури мають спільне походження, але утворилися у різний час. Зовнішня оболонка, яку виявили на світлинах, могла утворитися внаслідок короткотривалого, до 20 днів, викиду речовини із зорі. Вона мала меншу щільність і тому відлетіла на більш далеку відстань. Тоді як викиди речовини, що утворив Гомункул, тривав близько року, завдяки чому виникла щільна туманність. На думку вчених, знахідка підтверджує, що Ета Кіля до Великого спалаху могла бути потрійною системою, де дві зорі пережили злиття, спровокувавши спалах.

Знімки Ети Кіля, які зробила за 20 років спостережень «Чандра». Chandra X-ray  / YouTube

  • Раніше «Чандрі» вдалося оцінити вік спалаху наднової у нашій сусідній галактиці, Великій Магеллановій Хмарі. На нього вказала швидкість руху речовини від вибухової хвилі.